Nitko od nas ne želi baš doslovno znati, a ni vidjeti kad smo već kod toga, od čega se rade paštete, mesni naresci i kobasice koje konzumiramo skoro svaki dan. Isto tako ne želimo vidjeti mjesta na kojima završava sadržaj iz naših WC-a, pa isto vrijedi i za pojedine medicinske postupke koji zaista pomažu. No, ipak neke stvari je korisno znati unatoč tome koliko su one odbojne.
Siafu mravi
Pojedini liječnici ovu vrstu mrava koriste prilikom saniranja razrezotina i rana na koži. Radi se o mravima koji su vrlo agresivni i imaju vrlo snažan ugriz te žive u velikim kolonijama zbog čega čak i slonovi bježe od njih.
Njihova 'kliješta' toliko su snažna da spajaju razdvojene komade kože, no taj postupak poguban je za mrave. Naime, liječnici ih naljute i kada oni zariju svoja kliješta u kožu i spoje razderotinu otkida im se ostatak tijela.
Ribe koje 'jedu' psorijazu
Psorijaza je kronična bolest kože od koje pati ukupno 2 do 3 posto svjetske populacije. Bolest se očituje kao crvene mrlje prekrivene bijelim ljuskicama, koje se najčešće pojavljuju na trupu, laktovima, koljenima i tjemenu, te kao male točkice na koži.
U na nekoliko mjesta u svijetu postoje lječilišta gdje se pacijente liječi uz pomoć ribica (tzv. ihtioterapija), pripadnica vrste ''Garra rufa'', koje se hrane gornjim slojem ljudske kože. Voda u kojoj se nalaze te ribice u liječilištima bogata je selenom, koji pospješuje obnovu kože.
Liječenje ovim ribicama provodi se i u Hrvatskoj, trenutačno u Puli.
Liječenje parazitskim crvima
Ulcerozni kolitis je upalna bolest crijeva koja najčešće zahvaća distalni dio debelog crijeva (kolona) i rektum. Nema previše uspješnih postupaka liječenja, no pojedini tretmani daju dobre rezultate. Radi se o unošenju probavnih parazita u tijelo.
Naime, istraživanja su pokazala da su svinje s probavnim parazitima manje oboljevale od ostalih probavnih bolesti, a jedan muškarac koji se borio s ulceroznim kolitisom odlučio je dobrovoljno progutati crijevne nametnike kako bi vidio hoće li mu to pomoći.
Nakon nekog vremena ulcerozni kolitis se počeo povlačiti i u stanju remisije je već četiri godine.
Zamrznite bol - doslovno
Krioterapijska komora je 'kutija' koja se hladi tekućim dušikom, a koristi se u medicini kako bi se brže regenirirala tijela sportaša jer smanjuje posljedice upale mišića i otpušta endorfine, prirodnu supstancu koju tijelo izlučuje kada se bori protiv boli, posebno u slučajevima trauma, kao što je iznenadno smrzavanje u krioterapijskoj komori.
Pacijenti u komori ostaju samo po nekoliko minuta kako bi se izbjegle ozljede od ozeblina i druge posljedice velike hladnoće.
Malarijom liječe sifilis
Činjenicu da malarija liječi sifilis otkrio je nobelovac Julius Wagner. No, zamisao da se netko namjerno zarazi virusom koji je odnio najviše ljudskih života u u povijesti ljudske vrste pomalo je suluda.
Ipak, u vremenima prije pojave antibiotika nije bilo drugog načina za borbu sa sifilisom koji, ako se ne liječi, može dovesti do neurosifilisa koji uzrokuje raspadanje mozga, napadaje, gubitak vida i gubitak kontrole nad crijevima.
Wagner je otkrio da malarija 'ubija' sifilis zbog toga što uzrokuje visoku temperaturu kod oboljelih te na taj način uništava štetne bakterije. U to vrijeme malariju je bilo znatno lakše liječiti nego sifilis, pa je zaključak liječnika bio logičan.