Aktualni sukob u Gazi između Izraela i Hamasa bacio je novo svjetlo na sposobnosti izraelske vojske (IDF) kao i obavještajnih službi, prvenstveno Mossada.
Sada je javno poznato da je napad Hamasa prije desetak dana zatekao izraelske snage sigurnosti potpuno nespremne, a analitičari i stručnjaci za sigurnost pitaju se kako je moguće da Izrael, jedna od vojno najopremljenijih zemalja svijeta, to može dopustiti.
Softver koji se ne može otkriti
Izrael već desetljeće ima i velik broj tvrtki iz tehnološkog sektora koje proizvode softver i uređaje za nadzor internetskih komunikacija, pametne telefone i računala. Najpoznatiji je svakako 'Pegasus', danas nepostojeće britansko-izraelske tvrtke 'NSO Group'. Pegasus je otkriven još 2017. godine, ali bio je toliko napredan softver da su bile potrebne godine da se 'dešifrira' (de-kompilira). 'NSO Pegasus' naširoko se koristi za praćenje novinara, aktivista i javnih osoba diljem svijeta - Egipat, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka i Mađarska samo su neke od zemalja u kojima je softver korišten.
POGLEDAJTE VIDEO: Sarajevo: Skup potpore Palestincima, osuda Izraela
NSO Pegasus iskorištava nekoliko 'ugrađenih' grešaka u pametnim telefonima i internetskim protokolima, a vrlo ga je teško otkriti čak i tehničkim stručnjacima, budući da ima opciju 'samouništenja' - ako 'Pegasus' detektira programera koji 'čita' njegov kod, sama briše sve podatke i samu instalaciju na uređaju.
Korišten u ubojstvu poznatog novinara
Sada su istraživači došli do podatka da je ubojstvu poznatog novinara i aktivista Jamala Khashoggija u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu u listopadu 2018. godine prethodilo višemjesečno praćenje njegove komunikacije putem 'Pegaza'. Iako su vlasti u Rijadu tada tvrdile da nemaju ništa s tim, opće mišljenje zapadnih obavještajnih službi – američkih CIA-e i NSA-e, te britanskog GHCQ-a i njemačkog BND-a – bilo je da je vrh saudijske kraljevske obitelji “svaki dan” stajao iza naloga za likvidaciju Khashoggija. Vrlo je vjerojatno da je tim programera unutar 'NSO grupe' ne samo znao da Saudijci koriste 'Pegasus', već je i 'modificirao' sam softver kako bi zaobišao enkripciju na Jamalovim uređajima.
Također, 'Pegasus' je funkcionirao kao 'two lane' softver, tj. njegovo korištenje trebalo je 'odobriti' na serverima same tvrtke 'NSO Group'. Malo je vjerojatno da ni izraelski Mossad nije znao za djelovanje NSO-a i Saudijaca, budući da je Jamal Khashoggi bio međunarodno poznata javna osoba i 'visoka valutna meta' - meta od velike važnosti. Khashoggi je bio veliki kritičar saudijske kraljevske obitelji, egipatske vlade i ponašanja Izraela prema Palestincima u Pojasu Gaze.