Izraelsko-američki proturaketni obrambeni sustav „Arrow 3” trebalo bi biti isporučen Njemačkoj za četiri milijarde eura.
Za Izrael je "Arrow 3” važan čimbenik u obrani zemlje, na primjer u budućnosti od mogućih projektila s nuklearnim bojevim glavama. Jer, ovaj obrambeni sustav može uništiti neprijateljske rakete dugog i srednjeg dometa u zemljinoj atmosferi i iznad nje, piše DW.
S obzirom na prijetnju zbog rata u istočnoj Europi, Njemačka se također odlučila osloniti na „Arrow 3" – i kupiti sustav koji bi na kraju trebao stajati gotovo četiri milijarde eura. Kupovina se financira iz „specijalnog fonda Bundeswehra", koji je osnovan nakon početka rata u Ukrajini.
Netanjahu: Kakav nevjerojatan obrat događaja
Cijeli projekt bi za Izrael predstavljao potpuni uspjeh, toliki da je premijer Benjamin Netanjahu nedavno pokrenuo to pitanje na marginama sjednice vlade: „Kao što sam rekao svjetskim čelnicima, a također i kancelaru Scholzu: Izrael, židovska država, neće dozvoliti još jedan Holokaust".
Ova prekretnica za izraelski narod ogleda se i u raspravama o isporuci „Arrow 3“ Njemačkoj. U Holokaustu, Židovi su bili bez zaštite od nacističke Njemačke. "80 godina kasnije, Njemačka želi kupiti obrambeno oružje od židovske države. Tada se nismo mogli braniti. Danas pomažemo drugima da se brane. Kakav nevjerojatan preokret događaja."
Na kraju, odlučujući faktor su vjerojatno bile odlike sustava: on može obarati mete na visini do 100 kilometara. Pored projektila, koristi se i snažan radar. „Arrow 3" se može koristiti mnogo fleksibilnije od svojih prethodnika, rekao je generalni inspektor njemačkih zrakoplovnih snaga Ingo Gerhartz na izraelskoj televiziji: „Sustav ima velike mogućnosti i umanjuje opasnost od raketa dugog dometa. Pogledali smo različite sustave. Odlučili smo se za 'Arrow 3'."
Neophodni dogovori s SAD-om
Njemačka je najavila da će također koristiti sustav kao dio obrambenog raketnog sustava NATO-a. Zemljama poput Poljske ili Rumunjske i baltičkih država trebalo bi biti moguće uključiti se u sustav. Ali, prije toga treba razjasniti nekoliko pitanja. Prije svega, potrebna je suglasnost SAD-a, jer u razvoj nisu bile uključene samo izraelske kompanije za naoružanje, nego između ostalih i američka kompanija Boeing.
"Njemačka je izjavila da želi zaštitu civilnog stanovništva. Onda, u nekom trenutku u budućnosti, sustav treba biti integriran u zaštitni štit NATO-a, to je sljedeći korak", rekao je Moshe Patel, šef izraelske proturaketne obrane. „Povezivanje ovih sustava s NATO-om je izvan moje nadležnosti. Ove zemlje moraju razjasniti sva ova pitanja s NATO-om."
„Arrow 3” spreman do kraja 2025.
Na kraju krajeva, kupovina „Strijele 3” je naravno i političko pitanje. O velikom uspjehu govori i Ron Prosor, izraelski ambasador u Berlinu: „Prodaja sustava „Arrow 3“ unapređuje strateški odnos između Izraela i Njemačke, koji će kao rezultat dostići nove visine".
On pozdravlja to što su politički napori njemačkog kancelara, ministra obrane i ministrice vanjskih poslova urodili plodom i još jednom pokazali da poslovi s naoružanjem zahtijevaju jak politički okvir.
Za Izrael je prodaja "Strijele 3" Njemačkoj najveći ugovor o naoružanju u njegovoj povijesti. Zemlja je udvostručila izvoz oružja za manje od jednog desetljeća i prodala oružje u vrijednosti od 12,5 milijardi dolara prošle godine. „Arrow 3” bi trebalo biti operativan do kraja 2025.