Izolirano amazonsko pleme ubilo je dvojicu drvosječa lukom i strijelom. Fatalni sukob između "nekontaktiranog" domorodačkog plemena i drvosječa doveo je do dva smrtna slučaja i dva nestanka u amazonskoj prašumi u Peruu, piše News.com.
Narod Mashco Piro, za koji se smatra da je najveće izolirano pleme na svijetu, dugo je izbjegavao kontakt s vanjskim svijetom. Sukob se dogodio u četvrtak u području Madre de Dios dok su radnici krčili stazu u šumi.
Članovi plemena ispalili su strijele na drvosječe i ubili dvoje, a ranilo jednog. Još dvoje je nestalo nakon sukoba.
Ministarstvo kulture izvijestilo je u ponedjeljak o incidentu i priopćilo da provodi istragu zajedno s tužiteljstvom i policijom. Sukob se dogodio u blizini rijeke Pariamanu – dijelu teritorija plemena.
Ovo nije prvi put da dolazi do smrtonosnih sukoba između plemena i stranaca. Više od četiri osobe, uključujući radnike i stanovnike tog područja, poginulo je između 2015. i 2022. u sukobima s Mascho Piro, prema Ministarstvu kulture.
Mashco Piro, koji nastanjuju područje smješteno između dva prirodna rezervata u Madre de Diosu, rijetko se pojavljuju i stoga nemaju gotovo nikakvu komunikaciju s vanjskim svijetom.
Ljuti su jer ima sjeku šumu
Britanska organizacija Survival International, objavila je ljetos snimku plemena i pozivala na hitno zabranjivanje sječe prašume u Južnoj Americi koja je od iznimne vrijednosti za cijeli planet.
Istraživači su snimili oko 50 članova plemena nedaleko od sela u Monte Salvadu u jugoistočnom Peruu, no nisu samo njih - grupica od 17 članova plemena Yine s kojima su znanstvenici već stupili u kontakt nalazili su se pak nedaleko od Sela Puerto Nuevo. Njihov jezik zapravo je sličan onom Mashco Pira, a već su ranije kazali istraživačima kako su ljuti zbog prisutnosti drvosječa u Amazoni.
Ovakva nevjerojatna snimka zapravo je crveni alarm za zaustavljanjesječe šume. Kako se navodi, tvrtke su dosad već napravile ceste od 200 kilometra kako bi mogli nesmetano sječi šume, a unatoč tome što jamče sigurnost i etičnost svog rada, peruanska vlada priznala je kako se sječe šuma unutar teritorija plemena.