Ekstremni vremenski uvjeti i porast mora ugrožavaju povijesnu baštinu diljem svijeta. Krajem srpnja tako se u nemilosti prirode našla kamena piramida u Meksiku. Četvrtasti spomenik, visok 15 metara, iznenada se srušio pod pritiskom neprestane kiše. Kako javlja Science Alert, od njegovog južnog zida ostala je hrpa ruševina.
Piramida je bila jedan od najbolje očuvanih spomenika civilizacije Kraljevstva Michoacán. Nalazi se u Ihuatziu, arheološkom lokalitetu gdje su smješteni još jedna piramida, toranj i nekoliko grobnica.
Iz meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest (INAH) kažu da je najmanje šest stepenastih tijela piramide u lošem stanju, što uključuje vanjski zid, jezgru i potporne dijelove. Za sve krive ekstremne vremenske prilike. "Visoke temperature i posljedična suša uzrokovale su pukotine koje su pogodovale filtraciji vode u unutrašnjosti građevine", stoji u priopćenju INAH-a.
Na tom su području prije 1100 godina živjele domorodačke skupine koje govore nahuatl, a kasnije je postao sjedište naroda P'urhepechas, jedinog carstva koje Asteci nisu mogli osvojiti. Narod postoji i danas. Tariakuiri Alvarez, koji se identificira kao živi član plemena P'urhépecha, tvrdi da bi njegovi preci rušenje piramide protumačili kao "loš znak". U nedavnoj objavi na Facebooku, Alvarez je rekao da se nešto slično dogodilo prije dolaska stranih osvajača u Meksiko i to zato što su bogovi bili nezadovoljni.
POGLEDAJTE VIDEO: Grmljavinsko nevrijeme zahvatilo je Pariz u četvrtak navečer