'XI IGRA NA RUSKU KARTU' /

Hrvatski profesor upozorava na crni scenarij: 'Zbog jedne odluke Kine raste strah od svjetskog sukoba!'

Image
Foto: Profimedia

'Rusija se 2014. našla pod zapadnim sankcijama i otada popušta Kini i okreću se jedna drugoj te je potpisan onaj veliki plinski ugovor', kaže prof. Davor Boban s Fakulteta političkih znanosti

10.3.2023.
18:38
Profimedia
VOYO logo

Kineskom predsjedniku Xi Jinpingu isplati se igrati na rusku kartu, smatra Davor Boban, profesor s Fakulteta političkih znanosti. On je na televiziji N1 komentirao trenutnu situaciju u Ukrajini, ali i ulogu Kine.

“Približavanje Kine i Rusije je došlo još 2014. kada je krenula ruska invazija na istok Ukrajine i aneksija Krima. Rusija se našla pod zapadnim sankcijama i otada popušta Kini i okreću se jedna drugoj te je potpisan onaj veliki plinski ugovor”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRESEDAN U KINI /

Xi Jinping osigurao svoj treći mandat i postao najmoćniji kineski čelnik nakon Mao Zedonga

Image
PRESEDAN U KINI /

Xi Jinping osigurao svoj treći mandat i postao najmoćniji kineski čelnik nakon Mao Zedonga

'Rusija je potrebna Kini kao energetska baza'

Naglasio je da se prošle godine trgovina Rusije i Kine popela na rekordne razine, a najviše se odnosila na rusku naftu i plin.

''Rusija je potrebna Kini kao energetska baza. Kinesko je gospodarstvo 12 puta jače i po stanovništvu 10 puta. Ta razlika se povećavala rapidno zadnjih desetak godina”, dodao je Boban..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, Europa i SAD sada nisu orijentirane na Aziju, a američko povlačenje iz Afganistana je opravdano zbog veće prisutnosti na Dalekom istoku.

“Pitanje je što će se dogoditi ako Kina počne i oružano pomagati Rusiji. Onda raste strah od svjetskog sukoba koji se i prije godinu dana činio nevjerojatnim. Opasno je predviđati”, rekao je.

U Moldaviji prijeti izbijanje sukoba

Što se tiče Moldavije, Boban kaže da tamo prijeti velika opasnost od izbijanja sukoba.

“Rat je tamo kratko trajao 1992. i završen je ruskim pritiskom i prisustvom te traje status quo, i to je zamrznuti sukob. Rusija je sudjelovala u nekoliko takvih ratova od 1990-ih. Imamo i primjer Južne Osetije. Ova ruska regija u Moldaviji nema nikakve ekonomske težine, ali omogućuje Rusiji da spriječi bilo kakvo ujedinjenje Moldavije i Rumunjske, ali i možebitno pristupanje Europskoj uniji. Moldavski lideri su bili otvoreno proruski orijentiraniji, a sadašnja predsjednica je pro-zapadno orijentirana”, rekao je prof, Boban na televiziji N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Gruziji je nakon 2008. ruski utjecaj slabiji

Osvrnuo se i na prosvjede u Gruziji gdje je vladajuća koalicija planirala usvojiti zakon po ruskom modelu koji bi nevladine medije praktički proglasio plaćenicima stranih službi.

“Tamo je ruski utjecaj slabiji nakon rata 2008. i zbog tog sukoba Rusija ni danas nema veliki utjecaj. Na postsovjetskom prostoru, izuzev baltičkih država, ni jedna nije puna demokracija, tako da ovakvi zakoni nisu neuobičajeni”, rekao je Boban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo