'NAPETI SU ODNOSI' /

Putin je korak do širenja sukoba? Poništio je dekret podrške suverenitetu Moldavije u rješavanju separatističkog sukoba

Image
Foto: Profimedia

Rusija je pozvala države UN-a da glasaju protiv 'neuravnoteženog i antiruskog' poteza Ukrajine i drugih

22.2.2023.
8:00
Profimedia
VOYO logo

Rusija osuđuje potez UN-a o Ukrajini

Rusija je pozvala države UN-a da glasaju protiv "neuravnoteženog i antiruskog" poteza Ukrajine i drugih na Općoj skupštini povodom obilježavanja godinu dana od invazije Moskve. Opća skupština UN-a od 193 članice trebala bi kasnije ovoga tjedna glasovati o nacrtu rezolucije u kojoj se naglašava "potreba postizanja, što je prije moguće, sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira" u skladu s temeljnom Poveljom Ujedinjenih naroda.

Ukrajina i njezini pristaše nadaju se produbiti diplomatsku izolaciju Rusije tražeći glasove za gotovo tri četvrtine Opće skupštine kako bi se izjednačila s podrškama koju je primila s nekoliko rezolucija prošle godine. U nacrtu teksta Generalna bi skupština ponovno zahtijevala od Moskve da povuče svoje trupe i pozvala na prekid neprijateljstava. Rezolucije Opće skupštine nisu obvezujuće, ali imaju političku težinu. "Čak i eventualni prekid neprijateljstava bez jasnog poticaja za značajne pregovore, kao i rješavanje problema koji su doveli do krize, neće donijeti dugotrajno rješenje", napisao je ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia u pismu državama članicama UN-a u ponedjeljak. "Ne spominju se 'dijalog' ili 'pregovori'", rekao je o nacrtu. "Ako tekst ostane neuravnotežen i antiruski kakav je sada, tražimo od država članica da glasuju protiv njega."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirovni plan koji je predložio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prošle godine poziva na obnovu teritorijalne cjelovitosti i da ga Rusija ponovno potvrdi u skladu s Poveljom UN-a. Također zahtijeva povlačenje ruskih trupa i prekid neprijateljstava. Ruski saveznik Bjelorusija u utorak je predložila amandmane na nacrt rezolucije UN-a koji uključuju "sprečavanje daljnje eskalacije sukoba hranjenjem strana smrtonosnim oružjem". Diplomati kažu da je malo vjerojatno da će on proći.

Image
TKO JE SLJEDEĆI NA NIŠANU? /

Hoće li Putin proširiti rat? Stručnjak je posebno zabrinut za jednu zemlju: 'Nažalost...to je jedna od krhkijih država Europe'

Image
TKO JE SLJEDEĆI NA NIŠANU? /

Hoće li Putin proširiti rat? Stručnjak je posebno zabrinut za jednu zemlju: 'Nažalost...to je jedna od krhkijih država Europe'

Kina priprema 'papir o stajalištu'

Sjedinjene Države izrazile su zabrinutost da Kina razmatra pružanje "smrtonosne pomoći" Rusiji. Kina je u ponedjeljak rekla da Sjedinjene Države nisu u poziciji postavljati zahtjeve Pekingu. Kina i Rusija najavile su partnerstvo "bez ograničenja" malo prije nego što je Rusija napala Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski veleposlanik pri UN-u Zhang Jun rekao je novinarima u utorak da će Kina objaviti "dokument o stajalištu" o Ukrajini vjerojatno za nekoliko dana koji će "uglavnom odražavati dosljedna stajališta Kine o ovom pitanju".

"Nastavit ćemo naglašavati poštivanje suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti svih zemalja. Naglašavamo da bi se zemlje trebale prilagoditi međusobnim sigurnosnim zabrinutostima", rekao je Zhang. "Uglavnom ćemo pozivati na mir, na dijalog, na mirno rješenje", rekao je.

Putin poništio dekret podrške suverenitetu Moldavije u separatističkom sukobu

Predsjednik Vladimir Putin opozvao je u utorak dekret iz 2012. koji je djelomično podupirao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti Pridnjestrovlja - separatističke regije koja graniči s Ukrajinom i u kojoj Rusija drži trupe. Dekret, koji je uključivao komponentu Moldavije, ocrtao je rusku vanjsku politiku prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve s Europskom unijom i Sjedinjenim Državama.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na web stranici Kremlja i navodi da je odluka donesena kako bi se "osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima". To je dio niza protuzapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u sigurnosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Alexandru Flenchea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta. "Ukaz je politički dokument koji provodi koncept vanjske politike Rusije", rekao je Flenchea za Publika-TV. "Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa međusobno poštivanje teritorijalnog integriteta naših zemalja."

Kremlj je priopćio da su odnosi Rusije s Moldavijom, koja je prošli tjedan odobrila novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati pridružiti se EU, vrlo napeti. Optužio je Moldaviju za provođenje antiruske agende. Uklještenu između Rumunjske i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih nacija u Europi, od 2020. predvodi predsjednica Maia Sandu uz snažnu potporu SAD-a i Europske unije. Američki predsjednik Joe Biden susreo ju je u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dekretom iz 2012. Rusija se obvezuje na traženje načina za rješavanje separatističkog pitanja "na temelju poštivanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja". Ruski govornici Pridnjestrovlja odvojili su se od Moldavije 1990. godine, godinu dana prije raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija spojiti s Rumunjskom, čiji jezik i kulturu uglavnom dijeli.

Kratki rat suočio je novonastalu neovisnu Moldaviju sa separatistima 1992. Ali praktički nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim "mirotvorcima" koji su još uvijek raspoređeni na malenom komadiću zemlje, koji nema međunarodno priznanje. Ministarstvo vanjskih poslova Moldavije priopćilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.

Zelenskij kaže da ukrajinske snage drže liniju

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u utorak u noćnom video obraćanju da ukrajinske snage zadržavaju svoje položaje na prvoj liniji na istoku nakon što je Rusija izvijestila da napreduje prema svom cilju. Rusija, pokušavajući osigurati punu kontrolu nad dva istočna područja koja čine ukrajinsku industrijsku regiju Donbas, najveće dobitke postiže oko rudarskog grada Bahmuta. "Vrlo je važno da se, unatoč velikom pritisku na naše snage, linija bojišnice nije promijenila", rekao je Zelenskij nakon detaljnih izvješća s fronte na sastanku ukrajinskog vojnog zapovjedništva.

Ukrajinske snage u istočnim regijama Donjecka i Luganska činile su sve što je bilo moguće kako bi obuzdale neprijateljske napade, "pri čemu Rusija uopće nije posustajala unatoč nevjerojatnim gubicima", rekao je. Ruske trupe koje pokušavaju zauzeti Avdiivku, drugu žarišnu točku napada u regiji Donjecka, čak su koristile granate sa suzavcem, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da njegove snage napreduju prema Bahmutu, razorenom nakon višemjesečnog bombardiranja, ali ga Kremlj vidi kao ključnu polaznu točku u zauzimanju drugih gradova zapadnije u regiji Donjecka. "Samo u posljednja dva dana napadačke jedinice na utvrđene ukrajinske položaje u području Artjomovska napredovale su više od 2,5 km", priopćilo je ministarstvo misleći na Bahmut.

Ukrajinski vojni analitičari postupno napredovanju ruskih snaga iskazali su stotinama metara, te su kazali da su se borbe proširile na dijelove grada. Dugotrajna borba za kontrolu nad Bahmutom potaknula je živu raspravu unutar Ukrajine o tome isplati li se održavati obranu grada s ograničenom strateškom važnošću. Zelenskij je u prošlotjednom intervjuu priznao da bi moglo doći vrijeme kada bi rastući gubici mogli učiniti nepraktičnim nastavak obrane grada u kojem je ostalo samo 5000 stanovnika od prijeratnih 70 000 stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo