Do otkrića, koje je proglašeno najvećom skupinom podvodnih artefakata pronađenih u toj zemlji u zadnjih 30 godina, došla su dva ronioca koji su prije dva tjedna naišli na ostatke velikog trgovačkog broda.
Procjenjuje se kako je brod potonuo tijekom kasnog rimskog razdoblja, prije nekih 1.600 godina.
Nakon što su ih ronioci obavijestili, IAA arheolozi raščistili su velik dio morskoga dna, te na svijetlo dana iznijeli željezna sidra, novčiće i spektakularne brončane kipove.
Zaštićeni pijeskom
"Pijesak ih je zaštitio. sjajno su očuvani, kao da su napravljeni jučer a ne prije 1.600 godina", izjavili su Jacob Sharvit, direktor pomorske arheloške jedinice IAA, i Dror Planer, zamjenik direktora jedinice.
Pronađene umjetnine sadrže brončanu svjetiljku koja pokazuje sliku rimskog boga sunca Sola, figuricu mjesečeve božice Lune, svjetiljku u obliku glave afričkog roba, komade tri brončana kipa u prirodnoj veličini, te predmete oblikovane u liku životinja.
Uz to, arheolozi su pronašli komadiće velikih posuda koje je posuda koristila za nošenje vode za piće.
"Ovo su izrazito uzbudljiva otkrića koja su, osim svoje izrazite ljepote, i od izuzetne povjesne važnosti", rekli su Sharvit i Planer.
Dva cara
Novčići nose lik dva cara: Konstantina i Licinija. Dok je Konstantin vladao Zapadnim Rimskim Carstvom (314. - 324.) i kasnije je bio poznat kao Konstantin Veliki, vladar cijelog Rimskog Carstva (324. - 337.). Licinije je vladao istočnim dijelom Rimskoga Carstva.
Bio je konstantinov rival, a zajedno s njim objavio je edikt kojim je uspostavljena vjerska tolerancija prema kršćanstvu u Carstvu. Nakon izgubljene bitke održane u današnjoj Turskoj Licinije je postao podložan Konstantinu.
Teret namjenjen za reciklažu
Sharavit i Planer tvrde da lokacija i distribucija predmeta na morskome dnu ukazuju kako je veliki trgovački brod prevozio metal koji se trebao reciklirati.
"S obzirom da su kipovi bili pobacani zajedno u brodu, zajedno su i potonuli i tako su spašeni od recikliranja", rekli su.
Arheolozi vjeruju kako je brod naišao na oluju na ulazu u luku te je otplovio sve dok se nije razbio o stijene.
Početna proučavanja željeznih sidra navode na zaključak da je posada pokušavala zaustaviti brod nad kojim su izgubili kontrolu prije nego što se razbije o obalu tako što su bacali sidra u more.
"Ali, nisu uspjeli, što je dokaz snage valova i vjetra koji je zahvatio brod".
Prošle je godine na pješčanom morskom dnu kod Cezareje pronađena i impresivna količina zlatnika.