Stručnjaci se boje da bi ptičja gripa mogla mutirati i postati još štetnija za ljude zbog neviđene epidemije koja je u tijeku.
Slučajevi ubojitog soja H5N1, koji su na rekordnim razinama, već su preneseni s ptica na lisice, vidre i kune, piše Daily Mail.
Izazvalo je to veliku zabrinutost među vrhunskim virolozima koji se pribojavaju da je smrtonosni patogen sada korak bliže širenju među ljudima - te da bi mogao premostiti prepreke koja su ga do sada sprječavale da izazove pandemiju.
Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH) upozorila je da bi sisavci mogli djelovati kao "posude za miješanje" za različite viruse gripe, potencijalno oslobađajući novu varijantu koja bi mogla biti "štetnija" za ljude.
Soj H5N1 već ima stopu smrtnosti od oko 50 posto među ljudima.
Manje od 900 zaraženih ljudi
Ipak, od prvog slučaja 1997. zabilježeno je manje od 900 slučajeva među ljudima jer se ne prenosi lako.
Za usporedbu, kada se pojavio covid-19 stopa smrtnosti bila je tri posto, dok se ebola kretala od 25 do 90 posto u prošlim izbijanjima.
Od listopada 2021. diljem svijeta prijavljen je dosad nezabilježen broj slučajeva ptičje gripe.
"Dospjela je u nove regije i imala 'razorne učinke' na zdravlje životinja", priopćio je WOAH.
Ugrožena egzistencija
Epidemija ugrožava globalnu sigurnost hrane i egzistenciju onih koji ovise o uzgoju peradi, a uzrok je i 'alarmantne stope' smrtnih slučajeva među divljim pticama i nekim sisavcima, navodi se.
Velika Britanija je zabilježila rekordan broj slučajeva ptičje gripe u ovoj epidemiji, što je neobično s obzirom na to da se nije zaustavila tijekom ljetnih mjeseci kao inače.
Gotovo 300 potvrđenih slučajeva H5N1 otkriveno je među pticama u Engleskoj u trenutačnoj epidemiji.
Također je bilo slučajeva zaraze među lisicama i vidrama, za koje se vjeruje da su se zarazile nakon što su pojele mrtve ptice koje su imale ptičju gripu.