Google je prošloga tjedna predstavio svoje nove smartfone, Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Naglasak je na novim i unaprijeđenim kamerama, koje sada imaju optičko povećanje od 10 puta, te 56 posto više svjetlosti za fotografije u noćnim uvjetima.
Google je također na svojoj prezentaciji poseban naglasak stavio na softver koji koristi umjetnu inteligenciju, pa tako sada Google pretraga i aplikacije imaju integriranog AI asistenta pod imenom Bard.
POGLEDAJTE VIDEO: Korak dalje od lažnih vijesti: Deepfake sve opasniji! Doznajte kako umjetna inteligencija montira i manipulira
Fotografije koje nikada nisu uslikane
Ipak, stručnjake je najviše zanimala nova opcija 'AI Photo', koja koristi posebno razvijeni 'G3 Tensor' procesor. Aplikacija 'Magic Editor' omogućava do sada neviđene opcije na smartfonu, pa je moguće izmijeniti izraze lica ljudi na fotografijama ili ih čak ukloniti, kao da nisu ni bili na fotografiji.
Ovo nije samo običan 'filter', već Google Pixel radi seriju fotografija, od kojih kasnije algoritam za umjetnu inteligenciju može 'stvoriti' potpuno novu fotografiju. Čak je moguće i razmještati ljude i objekte unutar fotografije, iako oni zapravo nisu tako uslikani. Iako ovo može biti zaista korisno, s druge strane, ovakva tehnologija otvara neograničene mogućnosti za 'lažiranje'. Također, tu je i aplikacija 'Audio Magic Eraser', koja može ukloniti dijelove audio snimki u videu, kao da nisu snimljeni.
Fotografije će postati nepouzdane
Stručnjaci napominju da će Google vjerojatno ove opcije i aplikacije s vremenom uvesti na sve smartfone, s novim verzijama Android operativnog sustava. Mnogi drugi proizvođači smartfona, poput Xiaomia i Huaweia, također već nekoliko godina imaju svoje AI čipove, kao i 'AI camera' opcije. Budući da je Google jedna od najvećih tehnoloških kompanija u svijetu, te da ona 'postavlja trendove', za očekivati je da će u bliskoj budućnosti fotografije postati 'nepouzdane', tj. bit će vrlo teško odrediti je li na nekoj fotografiji primjenjena umjetna inteligencija za obradu.
Ovo je već problem s različitim aplikacijama za obradu fotografija, kao i samom Instagramu, koji nudi opcije 'poboljšanja izgleda' ili 'šminkanja' lica, koje koriste mnoge pripadnice ljepšeg spola. Stručnjaci i psiholozi upozoravaju da se na taj način stvara i potpuno nerealna i lažna slika o vlastitom izgledu, te 'virtualni izgled' postaje dominantan.