FOTO: /

'Dragulj' ili simbol krize i bankarskog nemara?

6.10.2013.
9:45
VOYO logo

"Evo vidite, nema razloga za kontroverze: tu je 11 dizala", kaže tehnički direktor Guillermo Campos pokazujući novinarima AFP-a ogromnu građevinu, visoku 180 metara.

Neboder, koji broji 54 kata, sastoji se od dvije zgrade, koje su na vrhu spojene obrnutom piramidom u kojoj se nalazi olimpijski bazen, kojeg tek treba popločati. Zasad je prodano 35% od 269 izgrađenih stanova, a Campos je uvjeren da će interes za kupovinu iskazati Rusi, Alžirci i Britanci, unatoč paprenim cijenama. Naime, studio košta 300.000 eura, a najskuplji su dupleksi od 3 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako Campos tvrdi da nema razloga za kontroverze, priča o najvišem neboderu u Europskoj uniji nije bajna. Štoviše, neboder Intempo je postao simbolom krize i bankarskog nemara koji je naposlijetku doveo do pucanja nekretninskog mjehura u Španjolskoj.

Naime, potpuno nevjerojatno, barem po tvrdnjama Guardiana, investitorica projekta Olga Urbana uložila je u projekt 3.100 eura kapitala, a banka Caixa Galicia joj je dala 93 milijuna eura kredita! Radovi su počeli 2007. godine, a zgrada je trebala biti otvorena 2009. godine. No, došlo je do krize, a građevinari su ostali navodno bez 1,3 milijuna eura neplaćenih radova. Kredit je potom u prosincu 2012. preuzeo Sareb (Sociedad de Gestión de Activos de la Restructuración Bancaria), poznat i kao "loša banka", koja je stvorena kako bi konsolidirala španjolske toksične kredite. To preuzimanje moglo bi sad komplicirati 'titanski zadatak' prodaje preostalih slobodnih stanova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, gradske vlasti u Benidormu nisu zabrinute zbog zgrade koja je dovršena 94% i koja bi mogla ostati prazna na službenom otvaranju u 2014. godini.

"Nije to važno... Ovdje, razvoj grada slijedi plan koji je postavljen prije 50 godina", kaže glavni gradski arhitekt Jose Luis Camarasa. "To što je Benidorm izgradio u 50 godina, 30.000 domova, to neki gradovi izgrade u jednoj godini", kaže Camarasa.

Benidorm, koji je prije 50 godina bio ribarsko selo, danas je grad kojim dominiraju neboderi, fast food barovi, klubovi i kafići u koje Europljani dolaze na jeftini odmor i provod. Čini se da gradske vlasti ne brinu upozorenja španjolskog Greenpeacea i ostalih ekoloških udruga o utjecaju koje će koncentriranje tolikog broja ljudi na jednom mjestu imati na okoliš.

"Benidrom je dragulj u kruni", uvjeren je arhitekt Camarasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo