Veliki hakerski napadi postali su gotovo svakodnevna pojava, kako u svijetu tako i u regiji. Iako se neprestano apelira na osvještavanje korisnika računala i pametnih telefona, čini se da su hakeri uvijek korak ispred.
Prije nekoliko dana britanski NHS (National Health Service), Nacionalna zdravstvena služba, otkrila je da su zbog velikog hakerskog napada bolnice i zdravstvene ustanove King's College Hospital, Guy's i St Thomas, Royal Brompton i Evelina London Children's Hospital morale ukinuti hitne medicinske intervencije, kao i pružanje redovnih terapija pacijentima.
Računalni sustavi bili su napadnuti naprednim 'ransomware' virusom, a hakeri su tražili plaćanje u kriptovalutama da bi dobili natrag podatke pacijenata i pristup sustavima. Zahvaćeni su i CT i radiografski sustavi koji su ključni za brzu dijagnostiku jer se svima računalno upravlja, a nužni su i za analizu snimki.
Što se tiče Balkana, veliki broj zdravstvenih ustanova još uvijek koristi vrlo zastarjele operativne sustave Windows XP i Windows 7, za koje je Microsoft prestao pružati podršku prije desetak godina. U Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji manji lokalni domovi zdravlja gotovo se u pravilu oslanjaju na donacije računalne opreme ili koriste sustave starije od desetljeća.
Ostaje pitanje - ako hakeri mogu relativno lako doći do podataka pacijenata u Velikoj Britaniji, što očekivati na Balkanu, gdje je i svijest o zaštiti podataka na niskoj razini.
POGLEDAJTE VIDEO: Aplikacija Holydate okuplja katolike željne ljubavi: