Dvojica klesara umrli su od plućnog oboljenja zadobivenog tijekom rada. Njihove su udovice upozorile na opasnost "novog azbesta", piše BBC. Preminuli muškarci radili su u istoj tvrtki za proizvodnju kamena u Bradfordu i Leedsu. Obojici im je dijagnosticirana silikoza uzrokovana slicijevom prašinom.
Paul Gray ondje je počeo raditi 1997. godine, bavio se izradom ploča. Sve je bilo u redu do 2017. godine kada je počeo otežano disati. Preminuo je četiri godine kasnije. "Ovaj gubitak je jednostavno razoran. Morali smo gledati kako Paul propada gotovo četiri godine. Osjećaš se tako bespomoćno", rekla je Grayova supruga.
I Stuart Johnson patio je od nezaustavljivog kašlja. Radio je s delfskim sitnim kamenom i šljunkom koji sadrže visoke količine otrovnog praha. Bio je u top formi, sve do pojave tog kašlja 2013. godine, a četiri godine kasnije kolabirao je na radnom mjestu. "Bilo je strašno gledati kako ga bolest uzima od nas", rekla je to Johnsonova supruga.
'Simptomi uključuju uporan kašalj, otežano disanje i umor'
Nakon porasta prijavljenih slučajeva bolesti i ove dvije smrti, odvjetnička tvrtka Irwin Mitchell pokrenula je nacionalni registar za kamenoresce kako bi zabilježili slučajeve kontakta s prašinom.
Obitelji ove dvojice nekadašnjih klesara pozvale su poslodavce da učine više da bi zaštitili radnike. Oni su rekli svojim odvjetnicima da nisu bili upozoreni na opasnosti s kojima su se suočili te tvrdili da nisu dobili ni zaštitnu opremu.
"Silicij se često naziva novim azbestom i njegovu prijetnju nikada ne treba podcijeniti. Simptomi uključuju uporan kašalj, otežano disanje i umor i mogu biti fatalni", rekao je Oliver Collet, specijalist za profesionalne bolesti u tvrtki.
"Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu je 125 milijuna ljudi izloženo azbestu na radnom mjestu. Tijekom 2004. godine rak pluća povezan s azbestom, mezoteliom i azbestoza uzrokovana izloženošću na poslu azbestu, uzrokovali su smrt kod 107000 ljudi, a kod 1523000 izloženost azbestu rezultirala je zdravstvenim posljedicama koje izazivaju prije očekivanu smrt", stoji na stranicama Ministarstva zdravstva.
Inače, azbest je imao vrlo široku uporabu u građevinarstvu između 1950. do sredine 1980-ih godina. Zgrade sagrađene prije 2000. godine mogu sadržavati azbest. Ovaj je zloglasni mineral siguran ako je u dobrom stanju, ali postaje opasan ako se materijal ošteti i u zrak dospiju njegova vlakna.
POGLEDAJTE VIDEO: Zdravstvo u štrajku, pobrojali razloge: 'Meni je žao ljudi, ali drugog izbora nismo imali'