Tročlana slovenska obitelj i dvojica vodiča od kojih je jedan iskusan, a drugi tek pripravnik, ostali su zarobljeni u Križnoj jami na području Cerknice u Sloveniji zbog obilnih padalina koje ne staju još od subote poslijepodne.
"U špilji se vesla od jezera do jezera, a nakon prelaska preko gromada morate nositi čamac. Ovaj put grupa je došla do kraja špilje, a kada su se vraćali jedno područje je bilo poplavljeno pa su se vratili u suhom dijelu. U špilji ima hrane, pića i već su pripremljeni plamenici za takve događaje", rekao je za 24ur voditelj intervencije Walter Zakrajšek iz Službe spašavanja Jamarke. Ovo je prvo takvo spašavanje iz Križne jame.
Budući da posjetitelji nisu napuštali špilju do 15 sati, dežurna osoba iz Društva ljubitelja Križne špilje, koja organizira izlete u špilju, uputila se do špilje. Kada je primijetio da je poplavljena, u 17 sati pokrenuo je akciju spašavanja u kojoj su sudjelovale postrojbe civilne zaštite, postrojba speleospasioca i Državna postrojba tehničkog ronjenja.
U špilju su potom ušli speleoronioci i posjetitelje zatekli više od 2400 metara od ulaza u špilju pod Križnom gorom. Na put do zatvorenika potrošili su tri sata, s opremom put može potrajati i do četiri sata, a povratak sat vremena. Osigurani su im hrana, piće, lijekovi, odjeća i bivak. Ulovljeni se trenutno nalaze desetak metara iznad površine vode, na polici koja uvijek ostaje suha.
Slovenska gorska služba spašavanja objavila je detalje vezane uz akciju spašavanja. GSS-ovci navode kako su u subotu u 15 sati digli uzbunu nakon što se troje turista u pratnji dvoje vodiča nisu vratili iz obilaska jame te da su prvi spašavatelji na lokaciju stigli u subotu u 18 sati.
"U 21:15 sati u jamu je krenuo prvi ronilac koji je preplivao poplavni dio iza prvog jezera i napredovao duž u suprotnom smjeru od struje vode. Druga ekipa ronilaca bila je spremna i u 0:33 sati četiri ronioca krenula su sa prvog jezera u jamu. Zadatak im je bio opremiti tehnički zahtjevne dijelove jame za napredovanje kroz jamu i prijenos opreme za opskrbu (bivak, hrana, odjeća, zaštitne folije i grijaći jastuci). Veliki problem stvara jako strujanje vode prema izlazu iz jame. Oko 4 sata ujutro na lokaciju u špilji Križna gora (cca 2,1 km od ulaza u špilju) stigli su do posjetitelja i njihovih pratioca koji su ostali zarobljeni. Svi su pronađeni u dobrom psihofizičkom stanju, opskrbili su se hranom i pićem koje su imali u jami", navode u objavi GSS-ovci.
"Ronioci su se nakon opskrbe vratili na izlaz. Drugi tim speleoloških spašavatelja pristupio je lokaciji 7.1. u 7.25 sati. Započele su pripreme ekipe i opreme za ponovno zaranjanje i pristup zarobljenim osobama. Trenutno razina vode u Križnoj jami ne dopušta sigurnu evakuaciju zarobljenih osoba. Visoka voda blokirala je prolaz na dva mjesta. Trenutačni plan rješavanja je sljedeći: Tim petih speleoronilaca odlazi u špilju s paketom njege i specijalnim suhim odijelima za unesrećene osobe. Ako se do večeri razina vode u jami spusti i otvori trenutno neprohodne dijelove, izvršit će evakuaciju ljudi. Ako je voda previsoka da bi evakuacija bila potpuno sigurna, oni će zbrinuti unesrećene osobe i vratiti se iz jame", navode u svojoj objavi.
Trenutačno je na ulazu u špilju 50 spašavatelja s ronilačkim dozvolama i samo oni mogu roniti u špiljski sifon, rekao je Zakrajšek. U 14 sati je krenuo još jedan zaron. Razina vode u špilji još uvijek je nešto viša i mogla bi još više porasti u sljedećih nekoliko sati.
"U kasnim noćnim satima trebala bi se početi lagano spuštati", rekao je Sandi Curk, zapovjednik regionalnog stožera Civilne zaštite za Notranjsku.
Voditelj tima tehničkog ronjenja Damir Podnar rekao je da imaju pripremljenih nekoliko scenarija u sklopu akcije spašavanja, ali da čekaju pad vodostaja.
"Sva petorica su živi, opskrbljeni hranom i dobrog psihičkog stanja", rekli su iz Civilne zaštite.
Kako je također rekao Benko, u stalnom su kontaktu s dežurnim hidrologom. Prema prvim predviđanjima, voda bi se trebala početi povlačiti već danas poslijepodne, kada će se temperature početi spuštati. Također bi moglo proći nekoliko dana dok put iz špilje ponovno ne bude siguran.
"To je izuzetno popularna špilja, ljudi čekaju i godinu dana da je posjete", rekao je Zakrajšek. Obilazak špilje u organizaciji Udruge ljubitelja Križne jame je uz pratnju i u manjim grupama.
"Ovaj put uvjeti nisu bili pogodni za posjet špilji", rekao je Curk.
Križna jama je špiljski sustav dug 8273 metra na području između Blokoga, Loškog i Cerkniškog polja. Spada u otvorene špilje s kontroliranim ulazom i turističke špilje. Značajka špilje je lanac podzemnih jezera sa smaragdnozelenom vodom. Po biološkoj raznolikosti, Križna špilja je četvrti najveći poznati špiljski ekosustav u svijetu. Jedna je od najljepših i najbolje očuvanih špilja na svijetu.
POGLEDAJTE VIDEO: Gorske službe u Austriji i Italiji bahatost i nemar papreno naplaćuju