Više od 150 spasioca, među kojima i hrvatski speleolozi, vode utrku s vremenom kako bi spasili američkog kolegu kojem je u špilji koju je istraživao u južnoj Turskoj pozlilo te je ostao zarobljen na oko 1000 metara dubine, prenose agencije. Mark Dickey (40) član međunarodne istraživačke misije, zadobio je krvarenje u probavnom traktu na 1000 metara dubine u jamskom sustavu Morca na planinskom lancu Taurus, objavio je turski speleološki savez (TUMAF).
"Nekoliko međunarodnih timova, među kojima su Hrvati i Talijani, pomažu u operaciji spašavanja. Amerikanac je na oko 1000 metara dubine, timovi su podijelili silazak u jamski sustav na sedam etapa", rekao je predsjednik TUMAF-a Bulent Genc.
Akcija bi mogla trajati 10 dana
Po njegovim riječima, spasilačka akcija bi mogla potrajati oko 10 dana, ali možda i kraće ako Dickey bude dobro. "Ako mu se stanje pogorša, spašavanje bi se moglo otegnuti, no stanje mu se trenutačno poboljšalo i već može stajati", dodao je Genc.
Ukupno 18 speleospasioca HGSS-a otputovalo je u utorak navečer u međunarodnu misiju spašavanja u južnoj Turskoj. Prema objavi HGSS-a, "riječ je o kolegi i prijatelju HGSS-a koji je u više navrata sudjelovao na HGSS-ovim speleološkim tečajevima i istraživanjima u jamama na Velebitu".
"Poznajem unesrećenog, radi se o odličnom čovjeku. Prvi poziv iz jame stigao je u nedjelju ujutro. Radilo se o međunarodnoj ekspediciji, a kad mu je pozlilo, odmah su išla dva poziva u pomoć. Prvi su dobile lokalne snage u Turskoj, a zatim je pozvana i Europska speleospasilačka asocijacija (ECRA). Već u ponedjeljak je ondje bio tim iz Mađarske te je do njega stigla liječnica", rekao je o međunarodnoj speleospasilačkoj akciji Dinko Novosel, predsjednik ECRA-e.
Spuštena je i liječnica
TUMAF je priopćio da je s unesrećenim na dubini od 1040 metara uspostavljena telefonska linija, do njega je u srijedu spuštena i liječnica, a hrvatski tim radi na uspostavi pričuvnog komunikacijskog sustava "CaveLink". Liječnici moraju odlučiti je li moguće Amerikanca izvući samo užetom na površinu, ne koristeći nosila.
Jamski sustav Morca je treći najveći u Turskoj i nalazi se na nadmorskoj visini od 2140 metara. Marko Rakovac,pročelnik Komisije za speleospašavanje HGSS-a, rekao je za medije da je spasilačka akcija "iznimno zahtjevna". "Akcija je iznimno zahtjevna i to dodatno komplicira situaciju zato što se bazni kamp nalazi na 2140 metara nadmorske visine, dakle prilično istureno i nepristupačno i na tome je mjestu potrebno osigurati logistički kamp", rekao je Rakovac. Istaknuo je da spasiocima stiže više od tone opreme za spašavanje.