Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
NAKON ŠOK ODLUKE /

Dodik najavio referendum u Republici Srpskoj: 'Ja sam tu i bit ću tu'

Dodik smatra da mu SIP ne može oduzeti mandat jer mu ga nije ni dao

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Nakon što mu je Središnje izborno povjerenstvo BiH oduzelo mandat predsjednika Republike Srpske, čelnik Bosanskih Srba Milorad Dodik najavio je raspisivanje referenduma u Republici Srpskoj o sebi, odnosno o njegovom ostanku na funkciji. 

"Dogovoreno je da se održi referendum u vezi mene", kazao je na konferenciji za medije nekoliko sati nakon odluke Središnjeg izbornog povjerenstva BiH da mu se oduzme mandat na temelju pravomoćne presude Suda BiH kojom je osuđen na godinu dana zatvora zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.

Dodik smatra da mu SIP ne može oduzeti mandat jer mu ga nije ni dao. No, rekao je da će narod na referendumu, ako prihvati ovakvu odluku, potpisati smrtnu presudu Republici Srpskoj. 

"Ja sam tu i bit ću tu. Nemam namjeru otići iz RS niti s obveza koje mi je narod dao. Pobijedit ću ih njihovim oružjem - politikom. Nakon političke presude osjećam se slobodnim provoditi svoje politike. Samo narod može odlučiti kako ćemo se kretati dalje. Schmit (visoki predstavnik za BiH, op.a.) i njihovi velikani učinili su ono što nikada nisam mogao napraviti. Oni koji su bili protiv mog djelovanja, govore mi da je ovo prevršilo svaku mjeru. Nisu mi mogli naći ništa, zato su izabrali Schmita da muslimani sude predsjedniku RS-a", citiraju BiH mediji Dodikovu izjavu. 

Žestoka reakcija

Dodik tvrdi da je vladajuća koalicija u RS, nakon sastanka lidera koalicijskih partnera, odlučna u želji da brani "ustavnu i daytonsku poziciju Republike Srpske". 

SIP je mandat entitetskog predsjednika Dodiku oduzeo jednoglasno, na sjednici u Sarajevu u srijedu uz zaključak da je to u skladu s Izbornim zakonom BiH koji takvu mjeru predviđa za svakog izabranog dužnosnika osuđenog na zatvorsku kaznu dužu od šest mjeseci. 

Dodik se može žaliti na odluku. 

Nakon odluke o oduzimanju mandata, Dodik ju je na društvenim mrežama nazvao "još jednim sranjem iz Sarajeva" i poručio da "predaja nije opcija". 

"Kako sam prisegnuo da ću dužnosti savjesno i odgovorno izvršavati, državne tajne čuvati, interese naroda i građana Republike Srpske braniti i zastupati, ustava i zakona BiH i Republike Srpske časno se držati. Ovdje nema nikakvog SIP-a", dodao je na X-u. 

Pravomoćnom presudom Suda BiH objavljenom 1. kolovoza Dodiku je također zabranjeno političko djelovanje u razdoblju od šest godina. U praksi to znači kako on ne može biti kandidat na izborima za bilo koju dužnost niti može biti imenovan na neku poziciju u tijelima izvršne, zakonodavne ili sudske vlasti, odnosno u bilo kojoj instituciji čiji se rad u cijelosti ili djelomice financira javnim sredstvima.

POGLEDAJTE VIDEO: Politički kaos u BiH! Dodik bi se mogao povući s pozicije predsjednika Republike Srpske?

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx