'BILI STE TAMO. JAVITE SE NA ISPITIVANJE' / Masovna kontrola: Kineskim vlastima se ne može sakriti nijedan prosvjednik, a tajna je u njihovim mobitelima

Image
Foto: Profimedia

Kineske vlasti navodno koriste mobilne podatke kako bi pronašle prosvjednike koji su prosvjedovali protiv vladinih strogih covid restrikcija u Pekingu

2.12.2022.
9:32
Profimedia
VOYO logo

Stotine prosvjednika okupilo se u nedjelju navečer duž rijeke Liangma u Pekingu, pozivajući na prekid neprekidnih testiranja na covid i karantene. Neki su također osudili cenzuru i pozvali na veće političke slobode.

Nekoliko dana nakon prosvjeda zvali su prosvjednike doma

Izvanredni prosvjedi neslaganja u srcu kineske prijestolnice završili su uglavnom mirno u ranim jutarnjim satima s nedjelje na ponedjeljak. Ali neki su prosvjednici nakon toga primili telefonske pozive od policije s upitom o njihovu sudjelovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan prosvjednik rekao je CNN-u da je u srijedu primio telefonski poziv od policajca, koji je otkrio da su praćeni jer je signal njihova mobitela snimljen u blizini mjesta prosvjeda.

Image
Foto: Profimedia

Kineska policija

Naime, prema snimci telefonskog razgovora koju je preslušao CNN, prosvjednika su pitali jesu li išli do rijeke Liangma u nedjelju navečer. Kad su demantirali da su bili tamo, pozivatelj je upitao: "Zašto se onda vaš broj mobitela pojavio tamo?"

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POMNO PRATE REAKCIJU PARTIJE /

Američki senatori upozorili Kinu da gušenje prosvjeda šteti odnosima: 'Ako se to dogodi, bit će ozbiljnih posljedica...'

Image
POMNO PRATE REAKCIJU PARTIJE /

Američki senatori upozorili Kinu da gušenje prosvjeda šteti odnosima: 'Ako se to dogodi, bit će ozbiljnih posljedica...'

Inače, u Kini svi korisnici mobilnih telefona moraju po zakonu registrirati svoje pravo ime i nacionalni identifikacijski broj kod pružatelja telekomunikacijskih usluga. Prosvjedniku je također rečeno da se javi u policijsku postaju na ispitivanje.

Kad su prosvjednici pitali zašto se moraju javiti u policijsku postaju, iz policije su rekli da je to "naredba Pekinškog gradskog ureda za javnu sigurnost" .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komunistička partija pojačala kontrolu

Neki prosvjednici poduzeli su mjere opreza da ne budu praćeni ili identificirani. Jedna je prosvjednica tijekom prosvjeda držala svoj telefon uključen u avionskom modu, a policija je nije kontaktirala do četvrtka poslijepodne.

Iako se u Kini događaju prosvjedi zbog lokalnih pritužbi, trenutni val prosvjeda je bez presedana od prodemokratskog pokreta na Trgu Tiananmenu 1989. Otkako je kineski vođa Xi Jinping došao na vlast 2012., Komunistička partija pojačala je kontrolu nad svim aspektima života, te pokrenula sveobuhvatno slamanje neistomišljenika i izgradila visokotehnološku državu nadzora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Šangaju, gdje su održani neki od najvećih prosvjeda s gomilama koje su dvije uzastopne noći tražile Xijevu smjenu, policija je pretraživala mobitele stanovnika na ulicama i u podzemnoj željeznici tražeći virtualne privatne mreže (VPN) koje se mogu koristiti za zaobilaženje kineskog internetskog vatrozida. A provjeravali su ljudima i aplikacije kao što su Twitter i Telegram, koje su prosvjednici koristili iako su zabranjene u zemlji.

Policija je također zaplijenila mobitele uhićenih prosvjednika, prema dvojici prosvjednika koji su razgovarali s CNN-om. Prosvjednik koji je uhićen tijekom vikenda rekao je da im je rečeno da predaju svoj telefon i lozinku policiji kao "dokaz".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekli su da su se bojali da će policija uzeti podatke s njihovih telefona nakon što su ih policajci zaplijenili, rekavši im da ih mogu preuzeti tjedan dana kasnije.

Drugi prosvjednik rekao je da im je policija vratila telefone nakon što su pušteni, ali su policajci izbrisali album s fotografijama i uklonili aplikaciju za društvene mreže WeChat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo