Barbika u svemiru i prva europska zapovjednica Međunarodne svemirske postaje, nadahnuće su za brojne djevojčice koje zanimaju znanost, tehnologija i orbita! Povodom Svjetskog tjedna svemira 45-godišnja Talijanka odgovarala je na pitanja budućih kolegica s popularnom lutkom u bestežinskom stanju.
One ispisuju povijest svemirskih letova. Na misiji na Međunarodnoj svemirskoj stanici od travnja su talijanska astronautkinja Samantha Cristoforetti i njezina dvojnica - barbika u svemirskom odijelu. Cilj im je bio inspirirati djevojčice diljem svijeta.
Upitana je zbog čega je htjela postati astronautkinja.
"Dok sam odrastala, bila sam fascinirana noćnim nebom, idejom o letenju u svemir, ali i avanturom i istraživanjem. Zatim sam se zainteresirala za znanost i tehnologiju i zaista zavoljela letjeti, pa sam postala pilotkinja", ispričala je Samantha Cristoforetti, astronautkinja Europske svemirske agencije.
Svemirska stanica je kao jedan ogroman laboratorij gdje rade brojne eksperimente, između ostalog, kažu, uzgajaju biljke, i imaju oko sebe male leteće robote pomoću kojih uče o njihovoj navigaciji.
Isto tako upitana je koji ju je eksperiment najviše iznenadio na Međunarodnoj svemirskoj postaji.
"Svakako je bilo zabavno tijekom moje prve misije. Uzgoj nekoliko generacija vinskih mušica ovdje na svemirskom brodu", kazala je Cristoforetti.
Astronautkinja Samantha stigla je u svemir prvi put 2015. nakon opsežne obuke. Trenutačno je na svojoj drugoj misiji koja traje pola godine.
Od putovanja u svemir, tvrdi, potrebno je još najmanje četiri, pet, šest tjedana da se gotovo potpuno vrati u normalu, kako bi se muskulatura, a posebno posturalni mišići uspjeli potpuno oporaviti, kako bi srce moglo normalno raditi.
Popularna lutka je i prije gledala u zvijezde - prva Barbie astronautkinja pojavila se još 1965.