8:27 Prema posljednjim informacijama koje je objavio CNN, Barack Obama je ukupno osvojio 303 elektorska glasa, a njegov protivnik Mitt Romney - 206. Obami je za pobjedu bilo potrebno 270 osvojenih elektora.
7:35 Obama je na pozornicu u Chicagu izašao sa suprugom Michelle i njihovim kćerima.
"Večeras smo na putu da unaprijedimo našu državu napravili korak naprijed. To se dogodilo zahvaljujući vama", rekao je Obama te naveo kako je razgovarao s Romneyem i čestitao mu na dobroj borbi u kampanji.
Naveo je kako ga veseli što će u idućim tjednima sjesti s Romneyem i razgovarati o budućnosti nacije.
"Naša srca nam govore ... najbolje tek dolazi", poručio je Obama.
Američki predsjednik nije zaboravio ni odati počast svojoj supruzi:
"Ne bih bio to što jesam bez žene koja se odlučila udati za mene prije 20 godina. Michelle nikad te nisam volio više", kazao je Obama.
"Podržavali ste me cijelim putem i za to ću vam uvijek biti zahvalan", poručio je okupljenima Obama.
"Vjerujemo u velikodušnu i tolerantnu Ameriku. Naciju koju brani najjača vojska svijeta. Naše se gospodarstvo oporavlja. Ekonomski napredak dolazit će postupno, taj put nije gladak niti linearan", naveo je Obama. Američki predsjednik dotaknuo se i problema globalnog zatopljavanja te priznao da ono ima 'razarajuću moć'.
"Vraćam se u Bijelu kuću odlučniji i nadahnutiji nego ikada. Glasali ste za akciju, puno je posla pred nama. Unatoč razlikama, većina nas dijeli iste nade o američkoj budućnosti. Ljubav, dužnost, sućut i domoljublje - to je ono što Ameriku čini velikom. Zajedno, uz vašu pomoć i božju milost, nastavit ćemo ovo putovanje", istaknuo je Obama u završnici pobjedničkog govora.
7:30 Britanski premijer David Cameron čestitao je Obami na pobjedi. Čestitke je uputio i predsjednik Europske komisije Barroso.
7:09 Predsjednik Obama trebao bi kroz nekoliko minuta održati pobjednički govor.
6:56 "Upravo sam nazvao predsjednika Obamu i čestitao mu na pobjedi. Nadam se da će predsjednik biti uspješan", rekao je Mitt Romney i tako priznao poraz na izborima.
"Hvala mojoj supruzi. Bila bi to divna prva dama", rekao je Romney te poručio da u teškim vremenima zemlja ne smije biti stranački podijeljena. Ljudi moraju biti ispred politike", kazao je Romney.
"Volio bih da sam mogao ispuniti vaša nadanja i povesti Ameriku u drugom smjeru", kazao je Romney i napustio pozornicu.
Obama je osvojio i Virginiju. Zasad ima 303 elektorska glasa.
6:20 "Još četiri godine", objavljeno je na službenom Obaminom profilu na Facebooku i Twitteru uz fotografiju njega i supruge u zagrljaju.
Barack Obama zasad ima 290 elektorskih glasova, a Mitt Romney 201 glas.
Donald Trump jako je razočaran Obaminom pobjedom. Kaže da je sramotno što je u izborima nastala velika razlika između osvojenih elektoralnih glasova i glasova samih birača. "Trebali bismo marširati u Washington. Ovi izbori su totalna prevara i travestija. Nismo demokracija", mišljenja je Trump.
6:00 Obama bi trebao održati pobjednički govor u kojem se, osim zahvale biračima, očekuju i ključne poruke o političkim ciljevima za njegov drugi predsjednički mandat. Američki mediji pišu da je trenutno u krugu obitelji i najbližih suradnika.
5:20 Barack Obama zahvalio je biračima. "Ovo ste vi omogućili. Svi smo u ovome zajedno, tako smo radili kampanju i to smo mi, hvala vam", napisao je Obama na Twitteru.
Pobjeda je proglašena nakon što je preskočio granicu od 270 potrebnih elektoralnih glasova pobjedom u Ohiju.
Rezultate izbora Obama je čekao u Chicagu, a Romney u Bostonu.
Romneyjev stožer ne priznaje još poraz. Poručili su da ne vjeruju da je Romney izgubio u Ohiju.
Omjer snaga
Obama je ukupno je zasad osvojio 281 elektorski glas, a njegov protivnik republikanac Mitt Romney - 201. Još se čeka potrvrda Obamine pobjede u Floridi (29). U stožeru demokrata počelo je slavlje.
Obama je osvojio ključne države Ohio (18 elektora) i Virginiju (13), zatim Michigan (16), Wisconsin (10), Pennsylvaniju (20), Minnesotu (10), New York (29), Massachusets (11), Maryland (10), New Hampshire (4), Vermonth (3), Conneticut (7), Delaware (3), Rhode Island (4), District Columbiju (3) Maine (4), Colorado (9), New Mexico (5), Kaliforniju (55), Washington (12) Oregon (7) i Havaje (4).
Romney je probijedio u Sjevernoj Carolini (15), Indiani (11), Missouriju (10), Kentuckyju (8), West Virginiji (5), te u republikanskim utvrdama Texasu (38), Južnoj Carolini (9), Georgiji (16), Oklahomi (7), Iowi (6), Mississippju (6), Alabami (9), Tennesseeju (11), Missouriju (10), Arkansasu (6), Kansasu (6), North Dacoti (3), South Dacoti (3), Nebrasci (5), Utahu (6), Montani (3), Arizoni (11) i Idahou (4).
Obama je osvojio Pennsylvaniju - tu je saveznu državu osvojio i 2008., no iako je ona u zadnja dva desetljeća sklonija demokratima, Romney je uložio velike napore da pridobije tamošnje birače. Romney mu je preoteo Sjevernu Carolinu (15).
1:50S obzirom da su izbori vrlo tijesni, više će se znati ujutro po hrvatskom vremenu, kada počnu pristizati i službeni rezultati prebrojavanja glasova.
1:30 Prema izlaznim anketama, projekcije medijskih kuća pokazuju da zasad Romney osvaja više elektorskih glasova od Obame. Zasad se predviđa Romneyjeva pobjeda u neodlučnoj Zapadnoj Virginiji, Indiani, Kentuckyju i Južnoj Carolini, dok bi prema projekcijama rezultata Obama mogao osvojiti Vermont i New Hampshire.
0:45 CNN predviđa da će Romney osvojiti Kentucky, a Obama Vermont.
0:30 Prema rezultatima izlaznih anketa u Kentuckyju i Indiani, na malom uzorku glasača, u prednosti je Mitt Romney.
0:20 Rezultati anketiranja glasača na nacionalnoj razini pokazali su da je za čak 60 posto Amerikanaca ekonomija ključno pitanje izbora.
Predsjednika SAD-a biraju elektori, njih 538. Svaka država ima određeni broj elektora, kao i zastupnika u Kongresu, a onaj kandidat koji dobije većinu glasova u određenoj državi dobiva sve elektorske glasove iz te države.
Prema anketama, aktualni predsjednik Barack Obama bio je u blagoj prednosti po broju "sigurnih" elektorskih glasova, no za pobjedu mu je bilo potrebno njih minimalno 270. Utrka je bila toliko tijesna da su se mediji bavili čak i mogućnošću da svaki od kandidata dobije po 269 elektorskih glasova. U tom bi slučaju, prema jednom od amandmana na američki Ustav, o predsjedniku odlučivali Kongres i Senat. Zbog tako tijesnog rezultata se kampanja proteklih dana svela na svega nekoliko država, među kojima je čak i New Hampshire, koji nosi svega četiri elektorska glasa, no i oni bi mogli biti presudni. Druge su ključne države još Ohio, Virginia i Florida.
23:55 Prema prvim rezultatima izlaznih anketa, Barack Obama je pobijedio u saveznoj državi New Hampshire, te je osvojio četiri elektorska glasa, što bi mu moglo jako dobro doći s obzirom na to da je urka vrlo tijesna. New Hampshire jedna je od tzv. "neodlučnih država" (engleski "swing states"), tako da bi ova vijest mogla biti vrlo dobar znak za Obamu.
Vijest o prvoj pobjedi prenosi oe24.at, jer su se najveće američke televizijske mreže, CNN, NBC, Fox, ABC i CBS dogovorile da neće objavljivati izlazne ankete dok se sva birališta ne zatvore kako ne bi utjecali na rezultate.
23:35Huffington Post je na temelju posljednjih anketa javnog mnijenja provedenih na nacionalnoj razini, izračunao da ako su točne, Barack Obama ima 91 posto šanse da odnese pobjedu.
23:10 Republikanski stožer optimistično predviđa da će Romney pobijediti s 315 elektorskih glasova, dok neka istraživanja objavljena u zadnji trenutak govore o 277 glasova za Obamu.
22.39 Nakon Pittsburgha, Romney odlazi u Boston, gdje će čekati rezultate. Amerikanci u velikom broju na nekim mjestima čekaju čak i u redovima da bi glasovali. Prema podacima koje je objavila stranica statisticbrain.com, 146 milijuna građana registriralo se za glasovanje, što je čak 15 milijuna više nego 2008. godine. Pravo glasa ima 206 milijuna Amerikanaca.
22.15 Mitt Romney je glasao jutros po američkom vremenu u gradu Belmontu u Massachusettsu, dok je Obama iskoristio mogućnost ranijeg glasanja. Romney je nakon glasanja nastavio s kampanjom, dok se Obama odlučio za ležerniji dan, tijekom kojeg je zaigrao i košarku. Romney je tijekom susreta s pristašama u Pittsburghu vrlo pohvalno govorio o Obami i naglasio da republikanski volonteri ne smiju omalovažavati njegovog protivnika.
"Predsjednik je vodio dobru kampanju. On je dobar čovjek i želim mu svako dobro, kao i njegovoj obitelji. Ali sada je vrijeme za novi smjer. Vrijeme je za bolje sutra", rekao je Romney.
22.10 CNN je objavio da je do nedjelje za kampanje u ovoj izbornoj godini (podsjetimo, osim predsjednika i potpredsjednika, Amerikanci biraju i zastupnike u Kongresu, a u velikom broju država glasaju i o brojnim lokalnim referendumskim pitanjima, od legalizacije marihuane do smrtne kazne) prikupljeno i potrošeno 4,2 milijarde dolara. Ukupna cifra bi, navodi taj izvor, mogla biti čak šest milijardi dolara. 750 milijuna je potrošeno samo na oglasne kampanje.
21.55 U nedostatku drugih vijesti iz izbornih stožera, američki mediji javljaju kako je u stožeru aktualnog predsjednika Baracka Obame u Chicagu sve spremno, dok u Bostonu, u stožeru Republikanca Mitta Romneya, radnici još sređuju pozornicu.
21.20 Poznati su i rezultati glasanja u mjestu Dixville Notch u New Hampshireu, selu koje ima 10 stanovnika. Mještani ovog sela tradicionalno prvi iza ponoći glasaju na predsjedničkim izborima, a prvi put u povijesti nisu izabrali pobjednika: i Obama i Romney su dobili po 5 glasova. No, u obližnjem Hart's Locationu pobijedio je Obama s 23 glasa, a Romney ih je dobio 9.
20.00Huffington Post javlja i o duhovitoj strani izbora: grupa Devo je objavila video za pjesmu 'Don't roof rack me, Bro', koja pjeva o događaju u kojem je Romney sudjelovao prije 30 godina. Naime, Romney je obiteljskog psa stavio u sanduk i pričvrstio ga na vrh automobila, te krenuo na 12 sati dug put od Bostona do Kanade. Pas je izvršio nuždu u sanduku, pa ga je Romney crijevom 'istuširao' na benzinskoj pumpi. Evo spota:
19.45 Birališta će se za 6 sati (oko 2 ujutro po našem vremenu) zatvoriti u Virginiji i Ohiju, nakon čega će možda biti malo jasnije kako prolaze kandidati.
18.50 Reuters javlja da je Obama čestitao Romneyu "na srčanoj kampanji". "Znam da njegovi pristaše rade jednako entuzijastično i strasno kao i vi", kazao je Obama telefonski razgovarajući s volonterima iz svog stožera u Chicagu.
18.15 Maloprije su se i otvorila birališta na Havajima, što znači da Amerikanci sada glasaju u svih 50 američkih saveznih država. Američki mediji izvještavaju s birališta i razgovaraju s građanima. Predsjednik Obama nalazi se u Illinoisu, a Romney planira posjetiti i Ohio i Pennsylvaniju.
Ankete pokazuju da Obama vodi 3%
Podsjetimo, zbog anketa koje su uglavnom prognozirale podjednaki broj glasova za Obamu i Romneyja, kandidati za predsjednika SAD-a su zadnja 24 sata kampanje utrošili na široku i intenzivnu agitaciju.
Naime, samo u jednom danu, predsjednički su kandidati ili njihovi propagandni timovi i politički suradnici imali zakazana pojavljivanja u državama Ohio, Iowa, Florida, Virginia, Colorado, Wisconsin, Nevada, Sjeverna Karolina, Pennsylvania i New Hampshire.
Radi se o državama koje ne naginju striktno ni jednom od dvojice kandidata, pa postoji nada u preokret. Prema CNN-ovoj "bojišnici" između dvojice kandidata - karti na kojoj su označene preference birača po državama - dominira Romney. I to u čak 22 američke države, dok mu naginju i Arizona te Sjeverna Karolina.
Romney donosi konzrevativizam
Romney reprezentira bogatu kastu u Americi. Njegovo bogatstvo procjenjuju na četvrt milijarde dolara. Poput oca bio je guverner Massachusettsa, ali je bio i misionar Mormonske Crkve. Protivnik je Obamacarea - najveće reforme Baracka Obame, koja je prvi ozbiljniji korak prema zdravstvenom osiguranju za najniže slojeve društva.
''Ovo nije referendum o stanju američke ekonomije već izbor između dva čovjeka'', zadnja je poruka Obaminog stručnog stožer biračima u SAD-u, koja je vrlo uspješno plasirana.