Sjedinjene Države ne vjeruju u ruske tvrdnje o povlačenju vojnika s granice s Ukrajinom, a sumnjaju da je Moskva čak povećala njihov broj za sedam tisuća, rekao je u srijedu neimenovani visoki dužnosnik administracije američkog predsjednika Joa Bidena.
"Ruske vlasti rekle su jučer da povlače vojnike s granice s Ukrajinom..., ali mi sada znamo da je to bila laž", rekao je novinarima dužnosnik, ne iznoseći dokaze za to saznanje. Administracija predsjednika Bidena po njegovim je riječima potvrdila da je "Rusija povećala prisutnost vojnika duž granice s Ukrajinom za sedam tisuća" od kojih su mnogi stigli u srijedu.
Rusko Ministarstvo obrane priopćilo je u utorak da se dio snaga iz ruskih vojnih oblasti u susjedstvu Ukrajine vraća nakon završetka vježbi u svoje baze te je kao dokaz objavilo video u kojem se prikazuje kako snage navodno napuštaju Krim.
Ne povlače se, nego se privlače granici
No, američki državni tajnik Antony Blinken rekao je u srijedu, u intervjuu za MSNBC da se ključne jedinice približavaju granici. Joe Biden u utorak je pak rekao kako Sjedinjene Države procjenjuju da je Ukrajinu okružilo 150.000 vojnika, što je povećanje u odnosu na ranije procijene koje su govorile o 100.000 vojnika.
Dužnosnik je rekao da SAD i dalje primaju podatke koji sugeriraju da Rusija može u svakom trenutku upotrijebiti lažni izgovor kao opravdanje za napad na Ukrajinu. SAD su u srijedu izrazile zabrinutost da Rusija kao opravdanje za napad na tu bivšu sovjetsku republiku može upotrijebiti lažne tvrdnje o sukobu u ukrajinskoj regiji Donbass, uključujući izvješća o masovnim grobnicama i navodnoj proizvodnji kemijskog oružja.
Jačanje istočnog krila NATO-a
Američki predsjednik Joe Biden i njemački kancelar Olaf Scholz razgovarali su u srijedu o vojnoj prisutnosti Rusije u blizini granice s Ukrajinom i naglasili važnost jačanja istočnog krila NATO-a u slučaju ruskog napada, izvijestila je Bijela kuća. Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit rekao je da su se dvojica čelnika složila da stanje u Ukrajini treba smatrati krajnje ozbiljnim jer još postoji rizik od ruske vojne agresije.
Potreban je krajnji oprez jer dosad nije bilo znakova značajnog povlačenja ruskih snaga, zaključila su u telefonskom razgovoru dvojica čelnika, priopćio je je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit. Obojica vođa pozdravila su izjavu ruskog predsjednika da bi se diplomatski napori trebali nastaviti, dodao je glasnogovornik.
Bijela kuća priopćila je da su se Biden i Scholz osvrnuli na nedavne razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem. Biden i Scholz potvrdili su svoju opredijeljenost ukrajinskom suverenitetu i teritorijalnom integritetu te naglasili važnost jačanja istočnog krila Sjevernoatlantskog saveza u slučaju da Moskva napadne, priopćila je Bijela kuća.
Rusiju su pozvali na smirivanje napetosti u blizini granice s Ukrajinom. Složili su se da je važno učiniti korake prema provedbi mirovnog sporazuma iz Minska koji su 2015. dogovorili Rusija, Ukrajina, Francuska i Njemačka te napraviti napredak kroz Normandijski format, rekao je Hebestreit.