Koji su gradovi najbolji za život samaca i zašto

Sami ste i želite promijeniti svoj status? Ako živite u velikom gradu, prvi korak koji biste trebali napraviti je selidba u manji grad.

5.11.2012.
19:22
VOYO logo

Iako je istraživanje rađeno na primjeru Amerike i američkih gradova, slični trendovi i razlike postoje diljem svijeta pa su i zaključci istraživanja uglavnom primjenjivi i u drugim razvijenim zemljama.

U svom istraživanju Bloomberg je došao do zaključka da je primjerice Hoboken, grad s oko 50 tisuća stanovnika u saveznoj državi New Jersey, puno bolji za samce nego primjerice New York ili Washington. Svoju listu temeljio je na visini prosječnih primanja- uspoređivala su se prosječna primanja samačkih domaćinstava u Hobokenu ( muškarci i žene u dobi od 15 do 64 godine) i prosječna primanja američke obitelji u razdoblju od 2006. do 2010. Samci u Hobokenu živjeli su kvalitetnije, ali u druga četiri mala grada koja su se našla na vrhu liste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgađanje braka

Osim kvalitete života, u tim gradovima samci imaju veću šansu da pronađu partnera. Rezultati istraživanja pokazala su da je na razini SAD-a 27 posto domaćinstava s jednim članom obitelji, dok je takvih domaćinstava u gradovima s vrha Bloombergove liste puno veći. Primjerice, u Hobokenu ih je 53 posto.

Broj samačkih domaćinstava u Americi 2010. dosegnuo je najveću brojku u povijesti. Kako je to posvuda u svijetu, i mladi Amerikanci sve kasnije ulaze u brak. Prosječna dob za žene bila je 26.1 godinu (ranije 25.1), a za muškarce 28.2 godinu (ranije 26,8).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao razlozi odgađanja braka navode se spori oporavak američkog gospodarstva i porast troškova koji mladi ulažu u visoko obrazovanje. Kako se čini, ulazak u brak znači dodatnu financijsku obvezu koja je u teškim vremenima mnogima nepodnošljiva.

'Soliranje' kao zak uspjeha

No, samački život, pokazuju istraživanja, zapravo je skuplji. Prosječni Amerikanac koji samuje tijekom života potroši oko 400 tisuća dolara više od svog sunarodnjaka koji živi u braku.

Profesor sociologije s njujorškog sveučilišta Eric Klinenberg ocjenjuje da je "soliranje" svojevrsni trend, odnosno da je riječ o promjenama u suvremenim društvima, a nije isključivo posljedica financijskih ograničenja mladih ljudi.

"Mladim zaposlenim ljudima takav način života je znak uspjeha i slobode", zaključuje Klinenberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo