Ruska agresija na Ukrajinu, koja traje već više od dve godine, u potpunosti je promijenila i globalnu obavještajnu zajednicu. Obavještajni savez 'Five Eyes' (Pet Očiju), kojeg čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, posebno je povećao svoje aktivnosti u Europi, kako bi se suprotstavio ruskoj kampanji širenja dezinformacija.
Još 2015. godine je potvrđeno da su američke obavještajne službe prisluškivale tadašnju njemačku kancelarku Angelu Merkel kao i njezine suradnike. Iza ovoga je stajala služba NSA (National Security Agency), uz pomoć Danske službe bezbednosti (DDIS). NSA je tada najvjerojatnije koristila "probnu verziju" spyware virusa za smartfone, kasnije poznatog kao "Pegasus". Njega je razvila nekadašnja izraelska kompanija 'NSO Group', bliska britanskim i američkim službama.
Iako nikada nije službeno priopćen razlog za američko prisluškivanje lidera jednog od svojih najvećih saveznika u Europi, kao i u NATO-u, stručnjaci smatraju da je u pitanju bila njezina "velika bliskost sa Kremljom" i izgradnja plinovoda na sjeveru Europske unije.
Službe aktivnije nego ikad prije
U današnjoj situaciji, kada je sigurnosna situacija članica EU-a izravno ugrožena agresijom na Ukrajinu, stručnjaci smatraju da su američke (kao i britanske) službe aktivnije nego ikada prije, kako bi spriječile negativne učinke i kampanju dezinformacija prije nadolazeći europski i američki izbori na ljeto i jesen.
Također, evidentno je neslaganje između Washingtona i nekih europskih sila, poput Francuske, oko daljnjih koraka i pomoći Ukrajini u sukobu s Rusijom. Emmanuel Macron čak je najavio mogućnost da će Francuska uskoro samostalno poslati pripadnike svoje “Legije stranaca” u pomoć ukrajinskim snagama sigurnosti.
Hoće li se "slučaj Merkel" ponoviti u EU, ostaje za vidjeti jer su europski i američki izbori vrlo brzo.
POGLEDAJTE VIDEO: Zelenski upozorava: 'Ako se ne zaustavi Putina krenut će na zemlje NATO-a':