ZASTRAŠUJUĆI ALTERNATIVNI SCENARIJ /

Što bi se dogodilo da Amerikanci nisu pomogli Ukrajini? 'Putin bi već do ljeta ostvario svoj cilj'

Image
Foto: Profimedia

Putin je bio toliko uvjeren kako će njegove snage pregaziti Ukrajinu da je svojim trupama naredio da budu na periferiji Kijeva 13 sati nakon početka invazije 24. veljače

26.12.2022.
19:15
Profimedia
VOYO logo

Ruska invazija na Ukrajinu mogla je ispasti sasvim drugačije da nije bilo američke potpore, vojne i financijske, piše Newsweek.

"Američko oružje i pomoć spriječili su Rusiju da pobijedi, a Ukrajinu da izgubi", rekao je za Newsweek William Astore, umirovljeni potpukovnik i bivši profesor povijesti na Akademiji američkih zračnih snaga . "Da nije bilo tog oružja, ukrajinske snage bi vjerojatno bile poražene prošloga ljeta", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veći nadzor nad novcem za Ukrajinu

Prilikom ovotjednog posjeta Washingtonu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je Kongresu da novac dobiven od SAD-a "nije milosrđe", a za američku vojnu pomoć rekao je da je ključna u borbi za globalnu sigurnost i demokraciju.

Velik dio nevoljkosti američkih zakonodavaca, većinom iz Republikanske stranke, kreće od zahtjeva za većim nadzorom nad tim kamo odlazi novac namijenjen pomoći Ukrajini. Dok je Zelenskij govorio u Washingtonu, SAD je Ukrajini dao još oko 48 milijardi dolara vojne, financijske i humanitarne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U studenome je ukrajinski zastupnik Svjatoslav Juraš iz Zelenskijeve stranke Sluga naroda, rekao za Newsweek da je Kijev "posve spreman na bilo kakvu vrstu nadzora" te da pomoć koja pristiće ne smatra "bezgraničnom".

Putin planirao za 13 sati osvojiti Kijev

Vojna pomoć SAD-a bila je neophodna za ratne napore Ukrajine. Putin je bio toliko uvjeren da će njegove snage pregaziti Ukrajinu da je svojim trupama naredio da budu na periferiji Kijeva 13 sati nakon početka invazije 24. veljače, navodi The New York Times , pozivajući se na planove ruske invazije koji su procurili.

"Prilično je jasno da bi bez zapadne pomoći ruske snage uspjele zauzeti Kijev već u ranim danima rata", rekao je za Newsweek Peter Rutland, profesor ruskih, istočnoeuropskih i euroazijskih studija na Sveučilištu Wesleyan. Rutland je dodao da su američke isporuke oružja bile ključne za ukrajinski protuofenzivu kod Harkiva i Hersona.

"Čini se da su američke obavještajne službe bile ključne u pružanju detaljnih informacija o ruskim planovima", rekao je Rutland ističući potez Moskve da zauzme zračnu luku Hostomel blizu Kijeva i obavještajne podatke u stvarnom vremenu kretanja ruskih snaga. "Nijedan drugi zapadni saveznik ne bi mogao pružiti takvu obavještajnu pomoć", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZAGLIBIO JE U MOČVARI /

Analiza od koje će se Putinu smračiti: Rat u Ukrajini pretvara se u katastrofu, a Rusija je na putu da postane tek osrednja sila

Image
ZAGLIBIO JE U MOČVARI /

Analiza od koje će se Putinu smračiti: Rat u Ukrajini pretvara se u katastrofu, a Rusija je na putu da postane tek osrednja sila

Bez američkog angažmana nastao bi kaos

Globalne posljedice brze ruske pobjede, da se ona dogodila, objasnila je povjesničarka Anne Applebaum u svome ovotjednom članku u Atlanticu gdje je napisala da bi bez potpore SAD-a i ukrajinskog otpora ruske trupe bile na granici Poljske, NATO bi bio u kaosu, a Moldavija bi ekonomski krahirala.

"Diktature diljem svijeta pooštrile bi svoje režime", napisala je Applebaum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina bi, smatra ona, ohrabrena američkom nespremnošću da pomogne savezniku vjerojatno ubrzala planove za invaziju na Tajvan, dok bi Iran proglasio da ima nuklearno oružje.

"Da SAD nije surađivao s našim saveznicima i da nije pružio znatnu vojnu, gospodarsku i humanitarnu pomoć Ukrajini, bili bismo suočeni sa širokim spektrom strateških prijetnji u Europi i drugdje", smatra i umirovljeni viceadmiral američke mornarice Robert Murrett.

Ključna bitka za zračnu luku Hostomel

"Rusija bi vjerojatno pregazila veći dio Ukrajine i vjerojatno Moldaviju, te bi zaprijetila Poljskoj, baltičkim državama i Gruziji. Azijski i drugi autokrati, koji slično razmišljaju, bili bi ohrabreni, a SAD bi se, smanjene globalne važnosti, sada borila za partnerstvo s našim saveznicima u suprotstavljanju ovim strateškim prijetnjama", kazao je Murrett za Newsweek.

Do sada su postojale tri faze rata, tvrdi Zev Faintuch, viši obavještajni analitičar sigurnosne tvrtke Global Guardian. Prva je bila ruski pokušaj promjene režima u Ukrajini na početku rata. Druga faza su bile iscrpljujuće topničke borbe u Donbasu, a treća - dvosmjerne ukrajinske protuofenzive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vojna pomoć koju je pružio SAD bila je ključna u uspjesima Ukrajine u drugoj i trećoj fazi sukoba", rekao je Fainutch za Newsweek . "Da Ukrajinci nisu odbili napad na kijevsku zračnu luku Hostomel u prvih 48 sati sukoba, vrlo je moguće da bi Putin uspio. Ukrajina je prvu fazu dobila preživjevši", dodao je.

HIMARS-i omogućili Ukrajini preokret

Fainutch kaže da je američka isporuka topničko-raketnog sustava visoke mobilnosti (HIMARS) i višecevnog raketnog sustava M270 (MLRS) omogućila Ukrajini da onesposobi ruske logističke čvorove, skladišta streljiva te zapovjedne i kontrolne centre. Rusija nema slično precizno navođeno topništvo i bila je prisiljena premjestiti svoja borbena sredstva više od 70 kilometara iza linija bojišnice kako bi ih izvukla iz dometa - objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bez ove vojne pomoći, dominacija ruskog topništva možda bi dovela do rupa u ukrajinskim borbenim linijama što biomogućilo Rusima da zahvate strateška područja Donjecka. Prilično je očito da bi bez američke vojne pomoći situacija na terenu bila radikalno drugačija", rekao je Faintuch.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo