DIREKT ISTRAŽUJE /

Vlasnik je bio multimilijunaš, bogataši iz Amerike dolazili su kockati, a danas propada. Ovo je priča o hotelu Haludovo

Vlasnik je bio američki multimilijunaš, ujedno i izdavač erotskog časopisa, a kako su u SAD-u početkom 70-ih zabranjene kockarnice, u socijalističku Jugoslaviju je eto - stigao raskalašeni kapitalizam

26.9.2024.
13:58
VOYO logo

Svojedobno najluksuznije odmaralište u cijeloj Jugoslaviji – poznato i kao jugoslavenski Las Vegas. Danas najspektakularnija ruševina na jadranskoj obali.

Hotel Palace, centralni objekt hotelskog megakompleksa Haludovo, izgrađenog prije više od pola stoljeća. Priča o njemu jedinstven je spoj socijalizma i kapitalizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imao je hotelski lobi, gdje je početkom 70-ih vladao hedonizam kao nigdje drugdje u Jugoslaviji. U društvu lijepih, polugolih djevojaka, bogataši iz Amerike dolazili su kockati, jesti jastoge i kavijar, piti šampanjce, generalno provoditi se na način nezamisliv u ostatku bivše države.

Image
PROPADANJE RASKOŠNOG ODMARALIŠTA /

Lokalna vlast osujećuje megalomanske planove za Haludovo: 'Investitor je govorio što će raditi, ali ništa nije napravio'

Image
PROPADANJE RASKOŠNOG ODMARALIŠTA /

Lokalna vlast osujećuje megalomanske planove za Haludovo: 'Investitor je govorio što će raditi, ali ništa nije napravio'

Legende iz tih zlatnih vremena kažu da se dnevno trošilo stotinu kilograma jastoga, pet kilograma kavijara, na stotine boca vrhunskih alkoholnih pića, jedan mit čak govori da je postojao i bazen ispunjen samo šampanjcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasprostranjen na gotovo sto tisuća kvadrata, ili 15 nogometnih igrališta, s kapacitetom za 15 tisuća gostiju, bio je to pravi mali turistički grad, s unutarnjim i vanjskih bazenima, kuglanom i ogromnim terasama.

Kompleks je projektirao slavni arhitekt Boris Magaš, autor Poljudskog stadiona i hotela Solaris kod Šibenika. A gradnju je, uz riječki Brodokomerc, financirao Bob Guccione, vlasnik erotskog magazina Penthouse koji je uložio iznos u vrijednosti današnjih četvrt milijarde dolara, s ciljem da nikne hedonistički raj.

U vrijeme rata u Haludovu su bile smještene izbjeglice, a nakon neuspješne privatizacije, kompleks je prepušten sustavnom propadanju. I to iako se nalazi niti 50 metara od mora.

Aktualni vlasnik, rusko-armenski trgovac dijamantima Ara Abramjan, jedan od oligarha bliskih Vladimiru Putinu, tražio je zatvaranje za javnost plaže, odnosno obalnog pojasa dužeg od kilometra, kao uvjet za početak gradnje u Haludovu. Lokalna vlast, naravno, za to nije htjela ni čuti i vlasnik se već tri godine ovdje nije ni pojavio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od svega što se nudilo, danas su u upotrebi samo ovi separei na plaži, ali i ovakav kakav jest, u derutnom stanju, unutrašnji kompleks privlači pažnju turista kao kulisa za neki postapokaliptični film.

"Čudesno je kako izgleda sada, ali kada bismo ga mogli vidjeti kroz oči turista, koji je sjedio ovdje u baru, ili u bazenu, to bi bilo još bolje", kaže Patricia iz Nizozemske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S jedne strane je tužno, jer je tako ogromno i ima toliko uništenih stvari, ali s druge strane zbilja je lijepo vidjeti sve ovo i šetati uokolo", smatra David iz Njemačke.

Tako je, kako je. Čini se da je daljnje propadanje najizglednija sudbina Haludova. Šanse da turiste ponovno počne privlačiti obnovljeni kompleks iz godine u godinu sve su manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo