"Poznavao sam Prigožina jako dugo, od ranih 90-ih godina. Bio je čovjek kompleksne sudbine koji je napravio ozbiljne pogreške u životu", rekao je predsjednik Rusije, Vladimir Putin.
Vjerojatno najhladniji posljednji pozdrav znakovito je odjeknuo svijetom. Vladimir Putin uputio je sućut i nastavio s danom.
"Nije slučajnost da svijet sada gleda u Kremlj nakon što bivši Putinov saveznik, koji je pao u nemilost, iznenada padne s neba dva mjeseca nakon što je pokušao pobunu", govori njemačka ministrica vanjskih poslova, Annalena Baerbock.
Od kada je 2000. godine došao na vlast - protivnici ruskog predsjednika redom su nestajali pod čudnim okolnostima, nerijetko padali kroz prozore, a dobar dio njih je i potrovan.
"Za mene, kao i za sve analitičare ruskih prilika koje pratim to je bilo očekivano. Čini se da samo Prigožin nije očekivao tako iznenadni kraj", kaže Božo Kovačević, bivši hrvatski veleposlanik u Rusiji.
Jedna od najpoznatijih likvidacije dogodila se 2015. u blizini Kremlja. U onome što je nalikovalo na mafijaški obračun, u leđa je 4. puta propucan Boris Nemcov. 2013. Boris Berezovski, prvo Putinov bliski suradnik, a potom najveći kritičar pronađen je mrtav u svojoj vili nedaleko od Londona. 2009. odvjetnika za ljudska prava Stanislava Markelova, upucao je maskirani napadač 800 metara od Kremlja. S njim je bila novinarka Anastasija Baburova koja je također ubijena. Na Putinov rođendan 2006. usred bijelog dana propucana je i novinarka Ana Politkovskaja, dvije godine ranije u pucnjavi iz automobila s 9 metaka ubijen je i Paul Klebnikov, urednik ruskog Forbesa.
"Dao sam sve od sebe da riješim te zločine. I dane su odgovarajuće upute i zapovijedi svim policijskim i specijalnim službama", govorio je 2021. godine Putin.
Nakon početka rata u Ukrajini, smrti moćnika postaju još češće: U 2022. na vrlo neobičan način nestala su čak tri Putinova kritičara.
U prosincu 2022. ruski tajkun Pavel Antov je pao kroz hotelski prozor u Indiji. Ranije, u rujnu Ravil Maganov čelnik ruskog Lukoila preminuo je nakon navodnog pada s prozora bolnice u Moskvi, nekoliko mjeseci nakon što je njegova tvrtka kritizirala Putinovu invaziju na Ukrajinu. Prije godinu dana ispred svoje zgrade u Washingtonu pronađen je i Dan Rapoport, američki biznismen latvijskog podrijetla.
"Očito da svi oni koji smetaju, koji se usude artikulirati protivljenje njegovoj politici, da ih se eliminira. Ili samo politički, a poneke i fizički. Kako bi se pokazalo ruskoj javnosti, međunarodnoj javnosti, da postoji samo jedan šef, a taj šef se zove Vladimir Putin", kaže Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova.
2004. bivši predsjednik Ukrajine Viktor Juščenko otrovan je dioksinom nakon što je odbio priznati pobjedu prorusko nastrojenog Viktora Janukoviča. Dvije godine kasnije od trovanja polonijem podmetnutim u čaj preminuo je Aleksandar Litvinjenko, bivši ruski špijun. Nepoznatom supstancom 2016. otrovan je i Sergej Mokhov, suprug Navaljnijeve suradnice. 2018. novičokom su otrovani Sergej i Julija Skripalj - bivši dvostruki agent i njegova kći. Isti otrov 2 godine kasnije dobio je i Aleksej Navaljni. 2022. tijekom mirovnih pregovora otrovan je i Roman Abramovič, bivši vlasnik londonskog Chelseaja.
"Vjerujem, uvjeren sam i izjavljujem da oni nisu gospodari naše zemlje i nikada neće biti", kaže Aleksej Navaljni, politički zatvorenik i nekadašnji vođa ruske oporbe
74-ero novinara u Rusiji je ubijeno, zatvoreno ili su nestali tijekom vladavine cara Putina.