suša, psihoza ili nešto treće? / Proizvođač maslinovog ulja Radoslav: 'Mi smo povisili cijenu 8-12 posto, reći ću vam zašto'

Image
Foto: RTL Direkt/Screenshot

Lani ste litru talijanskog maslinovog ulja u trgovini mogli kupiti za 7-8 eura, danas ista ta boca košta 16, a isto je i s domaćim. Što se prije prodavalo za 10, sada košta najmanje 20 eura. Da, cijena maslinovog ulja odletjela je u nebo. U Hrvatskoj je poskupjelo za 50 posto, u Portugalu i Španjolskoj čak 70. U čemu je stvar?

Ivan Skorin

Ivan Skorin

Lovi političare po hodnicima, prati cijene u dućanima, rastače dnevne zavrzlame i tako već gotovo dva desetljeća

4.3.2024.
22:52
RTL Direkt/Screenshot
VOYO logo

Cijena maslinovog ulja skače, točnije divlja. U jednom dućanu najjeftinije ulje koje se može naći je ono uvezeno iz unije i koje košta 12,5 eura. Odmah se postavlja pitanje tko je tu pohlepan, jesu li trgovci sa svojim maržama, proizvođači koji ganjaju neki ekstraprofit ili nitko?

Ako pitate maslinare - nitko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moja kompanija je povisila između 8-12 posto cijenu ulja, a ulazni troškovi su se povisili oko 35 do 40 posto. Vidite gdje smo mi, na mrtvoj točki rentabilnosti", objašnjava proizvođač maslinova ulja Radoslav Bobanović.

Image
'PUNO LAŽNIH DEKLARACIJA' /

Cijene maslinovog ulja divljaju, stručnjak pojasnio razlog: 'Pojavila se bakterija...'

Image
'PUNO LAŽNIH DEKLARACIJA' /

Cijene maslinovog ulja divljaju, stručnjak pojasnio razlog: 'Pojavila se bakterija...'

Maslina nije više neobrana, nego ukradena

Kad kaže ulazni troškovi, ustvari misli na to da mora više plaćati svoje radnike, cijena gnojiva je išla gore. Ali najvažnije, ove godine urod je bio loš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pomalo je i psihoza u svemu tome", dodaje načelnik Sektora za biljnu proizvodnju Miljenko Rakić. Psihoza je jer svi strahuju od nestašice, kupuje se kao nikad. Maslina nije više neobrana, nego je ukradena. A u Španjolskoj se pod lokotom prodaje.

"Jer su ljudi krali često maslinovo ulje, četiri do pet puta dnevno minimalno", ističe prodavačica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A u Grčkoj pljačkaši operiraju po uljarama. "Ukrali su mi dva spremnika, gotovo svi proizvođači ovdje u regiji su bili žrtve krađe", govori proizvođač ulja iz Grčke Panagiotis Mitseas.

Glavni uzrok kaosa s uljem i u Europi je suša i katastrofalno loš urod u Španjolskoj i Grčkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razlozi tamošnjeg rasta cijena prelili su se ovdje kod nas", ističe Rakić koji dodaje da se ne može reći da su pohlepni maslinari ili trgovci.

"Nažalost razlika u cijeni je takva kakva jeste, ali ono što mi nudimo Hrvatska je odlično ulje", dodaje Bobanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Cijene bi mogle ići dolje'

Đanija Benčića s Agronomskog fakulteta u Zagrebu pitali smo koji bi savjet imao za potrošača - gdje da kupuju. "Da bi bili sigurni, najbolje je u 10. mjesecu otići u jednu od naših uljara ima ih preko 150 u Hrvatskoj i opskrbite se za cijelu godinu. Dođete tamo i gledate kako zdravi svježi plodovi ulaze i vi ste sigurni", objašnjava.

Po Eurostatu, najviše su cijene išle gore u Portugalu, Grčkoj i Španjolskoj 69, 67 i 63 posto u zadnjih godinu dana, u Hrvatskoj 44 posto, a najmanje su rasle u Irskoj i Rumunjskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovi veletrgovci uljem jednostavno kod svake isporuke dižu cijene", smatra predsjednik Udruge trgovine Martin Evačić.

Ali pao je toalet papir, past će i ulje. "Ako Bog da da bude malo bolji urod, vjerujem da bi te cijene mogle malo ići i dolje", najavljuje proizvođač maslinovog ulja Željko Baradić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bobanović također najavljuje da će cijene ulja stati. "Možda čak budu išle i malo naniže", zaključuje. Ako ne bude suše, psihoze i sveg ostalog, a to je jedan veliki "ako".

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo