PREKO 200 ŽENA? / Na snimanju reklame tjerao na seks, zvao na 'secret white partyje'. A ovako je Matanić nekad govorio za RTL

Krajem 2017. su se u cijelom svijetu pod hashtagom "me too" počeli razotkrivati seksualni zlostavljači. Šest i pol godina kasnije, u Hrvatskoj je sazrijela misao da maltretiranje žena nije normalno ponašanje pa imamo prvi pravi "me too" slučaj. Čovjek koji je bio lice kampanje protiv nasilja nad ženama, koji im je poručivao 'Dosta je šutnje' i u seriji Šutnja bavio se problemom seksualne trgovine, koji je ovako govorio o tome zašto tu seriju radi - zbog svih tih supruga koje su sigurno znale da im muževi rade strahote nad tinejdžericama, ali zbog statusa u društvu ili zbog straha i realne opasnosti napravile su dodatno zlo – šutjele su". Baš taj feminist od kojeg bi to zadnjeg očekivali, radio je strahote mladim djevojkama

Petar Panjkota

Petar Panjkota

Reporter Direkta, prati sve od vanjske politike do sporta. Ne libi se imati stav, niti boardati pred kamerom

8.4.2024.
22:56
VOYO logo

Na snimanju reklame tjerao na seks, zvao na 'secret white partyje', godinama suradnice i studentice uznemiravao eksplicitnim seksualnim porukama. Najmanje 30-ak, a spominje se i preko 200 mladih žena to je doživjelo od jednog od naših najcjenjenijih i najaktivnijih redatelja Dalibora Matanića.

"To nisu bile samo te nestajuće, kao fol jako bezazlene poruke, tu je bilo i puno ozbiljnijih stvari i to je sigurno zlostavljanje, jer je trajalo kroz duže vrijeme", kaže predsjednica Upravnog vijeća Zaklade Solidarna Sanja Sarnavka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SLUČAJ SEKSUALNOG UZNEMIRAVANJA /

Redatelji i filmski djelatnici osudili Dalibora Matanića: 'Stres i ovisnost nisu opravdanje'

Image
SLUČAJ SEKSUALNOG UZNEMIRAVANJA /

Redatelji i filmski djelatnici osudili Dalibora Matanića: 'Stres i ovisnost nisu opravdanje'

Matanić se predstavljao kao borac za prava žena

Jednoj od naših najpoznatijih aktivistica za ženska prava ovih su se dana također javljale neke od žrtava. "Te mlade žene se opravdano boje da će se možda netko sada i praviti da osuđuje ovaj čin i činjenje koje je trajalo desetljeće, ali da takvu osobu neće nikada više zaposliti, jer 'gle, ona radi probleme, mogla bi nešto dojaviti i prijaviti'. Dakle, mi kao društvo moramo prvo sazrijeti i shvatiti da uvijek mora biti žrtva u središtu", tumači Sarnavka.

Šok je tim veći jer se radi o nekome tko se godinama predstavljao kao borac za prava žena, koji je uvijek osuđivao druge muške nasilnike. "Mislim da je super da se žene javljaju, mislim da je to bitna stvar, kao što je bilo s Weinsteinom u Americi kao što je s niz tih luđaka koji rovare etiku našeg posla", izjavio je Dalibor Matanić za RTL u siječnju 2021.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od tada su prošle tri godine, ali i prošle jeseni se pojavio na naslovnici Glorije s pjevačicom i aktivisticom Idom Prester - uz poruku da je "dosta šutnje o nasilju nad ženama".

Deklarirani feminist uredništvu se tada činio kao logičan izbor, danas su i oni u šoku. "Stojimo uz žrtve i možemo im poručiti da u ovoj jako osjetljivoj i krhkoj situaciji prijave i najmanji oblik uznemiravanja i zlostavljanja, a mi kao medij ćemo apsolutno stati uz njih, kao što i dosad činimo" kaže glavna urednica Glorije Vedrana Čarapović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Desetljećima postoji gomila smeća koja se prešućuje'

No, pitanje je koliko su uz žrtve nasilja stajali, recimo, na Akademiji dramskih umjetnosti, gdje je Matanić držao kolegij. Suradnju su mu sada otkazali, i pozvali studentice da prijave neugodnosti ili uznemiravanja, anonimno ili ne.

Bivša dekanica ADU Franka Perković pak podsjeća da je takav poziv upućen i 2021. kada su bili prijavljeni neki profesori. "Ti vidiš da tu već desetljećima postoji gomila smeća koja se prešućuje jako dugo i jako sustavno. Pokrenuli smo nešto, nismo se najbolje snalazili, sigurna sam, kad pogledam unatrag neke stvari smo sigurno mogli hrabrije i bolje", priznaje Franka Perković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedoče to i aktualne studentice na Akademiji, koje su pokrenule i prosvjede protiv profesora optuženih za nasilje. Tri godine kasnije, profesor je udaljen s nastave, ali i dalje prima punu plaću, sankcija nema.

"Cijela zajednica je jako mala. Ako prijaviš nekoga, čak i anonimno, postoji velika mogućnost da se jako lako sazna tko si, koga si prijavio i zašto. Tako da posljedice seksualnog uznemiravanja i prijave se jako lako mogu pretočiti u stvaran svijet i profesionalnu karijeru", objašnjava studenica ADU i jedna od organizatorica prosvjeda Karla Jelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kajem se'

Iz DORH-a su danas potvrdili da protiv Matanića provode izvide. On je na liječenju, nakon objave na Facebooku naslovljene "kajem se", u kojoj je sve priznao, ali i spominjao kako mu je posao stresan, te da je sve radio pod utjecajem alkohola i droga.

"Kod nekoga će možda sud to odrediti kao olakotnu okolnost, kod nekoga neće, ali sama ovisnost ni za koga ne mora predstavljati olakotnu okolnost, ako gledamo generalno", tumači Nadica Buzina s Klinike za psihijatriju u Vrapču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi Matanićevi suradnici ostali su u šoku, čak i oni koji su s njime godinama surađivalo. "Kada se ispostavilo da toga zaista ima i raspitala sam se među mladima i rekli su: da, ima i to jako puno iskustava. Ono što doznajemo u zadnjih mjesec i pol dana je poražavajuće. Za cijelu našu struku i za njega posebno", kaže glumica i predsjednica Hrvatskog društva filmskih djelatnika Ksenija Marinković .

Sad je vrijeme da vidimo kako će se filmska zajednica, a u konačnici i država sa svim ovim spoznajama nositi, kako se ne bi ponovilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo