Plenkovićeva je Vlada ponovno obećala ono što smo čuli već jaaaaako puno puta. Gradimo stadion u Zagrebu kažu. Ne znamo kad će gradnja početi, niti je zapravo jasno ni hoće li to biti posebni nacionalni stadion ili će graditi novi Dinamov stadion. Ne znamo ni hoće li biti uopće u Maksimiru ili negdje drugdje. Znamo samo da će u tome financijski sudjelovati država odnosno da ćemo to platiti i vi i ja. Zagrebački gradonačelnik na tu vijest kaže: srušite Maksimir. A slažu se i mnogi navijači. Neki Dinamov stadion zločesto zovu ruglo na kraju grada, rugoba i rupa bez dna, jer u njega je ulupano skoro milijardu kuna. Baš večeras se maksimirskoj ljepotici dive navijači Salzburga. Ana Trcol raspitala se hoćemo li novi stadion ikada vidjeti ili je to samo snoviđenje.
"A ja sam samo snoviđenje koje ti kaže raduj se… I ne znam kad i ne znam gdje." Tako se otprilike može opisati projekt stadion. Ne znamo kad.
"Ja očekujem da bude dinamično. Dinamičnije nego do sada, a 2023. je prilika da stvari pomaknemo s mrtve točke", rekao je Marko Milić, glasnogovornik Vlade.
Ne znamo ni gdje.
"Ja sam govorio o Zagrebu, tu ću se zadržati", rekao je Milić.
A ni koliko će koštati.
"Ne bih prejudicirao s konkretnim iznosima", dodao je.
Dakle, ne zna se gotovo ništa. No svima je jasno da je Maksimirski stadion ruglo.
Ovo nije prvo obećanje novog stadiona. Tradicionalno, za tim se poseže kada nogomet postaje tema uoči, za vrijeme, nakon natjecanja ili dobrih rezultata. No rijetko kada se ne zna o kojem je stadionu riječ.
"Pa opet, pitanje je za grad, nama je u interesu da se gradi infrastruktura, a mi podržavamo i rekli smo da mislimo da bi bilo najbolje rješenje da se to napravi upravo na postojećem stadionu na Maksimiru", Mirjan Kustić, predsjednik HNS-a.
A grad pak ne zna ništa o tome da Vlada želi sufinancirati izgradnju stadiona u Zagrebu.
"U Gradu Zagrebu ne treba novi nacionalni stadion. Ono što Zagrebu treba da se postojeći stari stadion na Maksimiru sruši, jer je već 800 milijuna kuna uloženo u nešto što izgleda kao ruglo Europe i da se na tom mjestu izgradi novi stadion koji će koristiti Dinamo i reprezentacija, kada igra u Zagrebu", rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Potpuno nevezano za ovu novu Vladinu ideju, dosad je postojao plan Dinama prema kojem nije potreban javni novac, pa je nejasno je li to još uvijek opcija ili se sve mijenja.
"Nikakav iznos nije rečen niti rok u kojem bi se to dogodilo. To me dodatno iznenadilo, jer do sada Dinamo nikada nije govorio da je problem u novcu, nego u zemljištu, a to treba riješiti Grad", dodao je Tomašević.
Je li to onda nacionalni ili stadion za Dinamo?
"Mi govorimo prvenstveno o izgradnji stadiona u Zagrebu za potrebe igranja reprezentacije, a na kojoj bi igrao Dinamo", kazao je Milić.
"Meni na kraju uopće nije jasno, što tu tko želi. Meni se čini da Vlada RH želi nacionalni stadion, oni žele nešto što zvuči jako, glasno, ne mogu zamisliti HDZ-ovu Vladu da gradi neki skromni stadiončić, za 25, 30 tisuća ljudi, tu vidim nešto grandiozno i nacionalno", kazao je Zvonko Alač, sportski novinar.
Ali to nije sve, uz zagrebački stadion na nepoznatoj lokaciji koji će možda biti nacionalni, a možda ne, tu je i obnova stadiona u Splitu. I Rijeci. I Koprivnici. I Varaždinu.
"Obnova Poljuda, dogradnja tribine odnosno natkrivanje na Rujevici i u Varaždinu i Koprivnici i ostalim stadionima", kaže Kustić.
"Neozbiljno je teška riječ, ali da, djeluje neozbiljno, jer moj dojam je puno babica, kilavo dijete i da će se to sve razvodnit", kaže arhitekt Otto Barić.
"Kada slušam gospodina Kustića što govori, kada slušam Milića što govori dok meni to zvuči kao katalog lijepih želja i nabrajanja", dodao je Alač.
A toga je već bilo. Lijepih želja i nabrajanja nije nedostajalo, kao ni arhitektonskih rješenja. No Maksimir se i dalje raspada.