JEFTINA KAVA U SKUPOM PARIZU / Najfiniji kroasani, Eiffelov toranj i kava za jedan euro! Trebaju li hrvatski kafići krenuti pariškim stopama?

Nekada smo omiljeni napitak u kafiću plaćali pet, šest kuna, a sada se cijena penje do isto toliko eura. No i u najskupljem gradu u Europi kavu i dalje možete popiti za jedan euro! Da, u Parizu postoje kafići i restorani koji služe kavu za manje od nekadašnjih 8 kuna. Ne doduše u svakom kafiću, ali gradsko vijeće želi da ih bude što više pa na društvenim mrežama objavljuju popis svih onih koji tu opciju nude. Kako do jeftine kave u skupom Parizu ali i hoće li Hrvatska francuskim stopama?

10.8.2023.
8:00
VOYO logo

Ima najbolju modu, najfinije kroasane, Eiffelov toranj i Mona Lisu. Zovu ga gradom ljubavi, ali slovi i kao drugi najskuplji grad na svijetu. I možda je Pariz doista skup po mnogočemu, no ne i kad se radi o kavi koja se u glavnom gradu Francuske za samo jedan euro može popiti na više od 80 mjesta diljem grada.

A svi kafići, restorani i bistroi koji to nude vide se na interaktivnoj karti koju je napravilo pariško gradsko vijeće. Vlasnica kafića u Parizu Esra Acik kaže da to već dugo postoji i da se kava po toj cijeni može naći posvuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Francuskoj postoje dvije različite cijene kave, jedna cijena je kad sjednete, a druga cijena kad ste na šanku. Mislim da se ove kave od jednog eura odnose na ove koje se piju isključivo na šanku", objašnjava Francuz u Hrvatskoj Julien Renault.

Bilo za stolom, bilo na šanku, kava za euro može se pronaći u samom centru grada. Dobro, možda se tako jeftina kava ne može pronaći u blizini Eiffelovog tornja, ali može doslovce pored Louvrea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DIREKTOV EKSPERIMENT /

Omlet 13, kava 4 eura: Provjerili smo koliko u našem najskupljem gradu vrijedi 100 eura i može li se s njima izgurati dan

Image
DIREKTOV EKSPERIMENT /

Omlet 13, kava 4 eura: Provjerili smo koliko u našem najskupljem gradu vrijedi 100 eura i može li se s njima izgurati dan

Nisu lokali koji to nude nekakve birtije ili krčme. Radi se o pristojnim i uređenim mjestima te dobro ocijenjenim restoranima i barovima. I dok se u jednom od najskupljih gradova na svijetu kava za jedan euro može popiti na čak 80 lokacija, u centru Zagreba, gdje kava ide i iznad 3 eura, to i nije baš slučaj.

Ali da bi se Zagreb mogao ugledati na Pariz smatraju oni koji na kavi guštaju satima Hrvati. "U Hrvatskoj postoji kultura pijenja kave, to svi znamo, sjedimo 2 sata na jednoj kavi, tako da mislim da bi definitivno bila dobra ideja", ističe Katarina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi jedan euro bila sasvim dobra cijena kave slaže se i Iris. "Ne znam je li uopće bila tako u zadnjih par godina, vjerojatno i viša", kaže. A pariška ideja primamljiva je i strancima koji su u Zagrebu također primijetili da omiljeni topli napitak, i nije baš jeftin.

"Mislim da je to malo preskupo. To je samo voda i nekoliko zrna, tako da je jedan euro okej", dodaje Steff iz Nizozemske. Njegova sunarodnjakinja Livia priznaje da je u Nizozemskoj kava puno skuplja pa bi cijena od jednog eura bila dobra za većinu ljudi. S tim se slaže i Zander iz Južnoafričke Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč tim, nazovimo, uobičajenim cijenama kave, kafići su ipak puni, kaže nam konobarica Valentina Kosinec. Ali priznaje da bi ih niža cijena kave, poput one u Parizu, dodatno napunila.

"Mislim da bi svi kafići da je cijena jedan euro definitivno puno bolje radili i bio bi i viši promet", kaže Valentina. Tako misle konobari koji kavu prodaju u godini velikih poskupljenja kada čak ni Francuzima u Hrvatskoj nije do kave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da kava nije toliko bitna. Osim voća, povrća i mesa, u Hrvatskoj su sve namirnice puno skuplje nego u Francuskoj, a to nije normalno", objašnjava Julien s početka priče.

Komunikacijski stručnjak s druge nam strane govori da se ovdje radi o marketinškom triku. Sve je usporedio s crnim petkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle vi možete kupiti određeni proizvod po niskoj cijeni, on će vas izmamiti da izađete iz stana i odete ga kupiti. Ali usput ćete kupiti još nekakve dodatne stvari. Vjerojatno računaju sa tim, ako vi kupite kavu za 1 euro da ćete usput naručiti nekakav francuski kroasan, pecivo, sok" poručuje Petar Tanta i dodaje da ćevaš račun onda biti puno veći od jednog eura.

I samim time što danas uopće pričamo o pariškoj kavi za jedan euro i što o tome danima čitamo posvuda, znači da je Pariz u svom marketinškom naumu uspio. Au revoir!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo