Znate li kako znamo da je ljeto službeno započelo? E pa pojavom prvih računa iz dubrovačkih restorana i kafića. Zato smo mi odlučili provjeriti može li se u Dubrovniku preživjeti dan sa 100 eura?
Mjesto radnje dubrovački Stradun. Vrijeme? Taman za doručak!
E da bi ovdje uživali u omlet koji se sastoji od gljiva, mascarpone i razno raznih dodataka - to ćete morati izdvojiti 13 eura, ako želite popiti macchiato to ćete platiti 4 eura. Sve skupa 17 eura.
Na pitanje koliko dnevno troši u Dubrovniku, Meriton iz Kosova kaže:
"Pa iskreno nisam pratio i ne želim, već ću uživati ovdje s djecom."
"Danas baš idemo na vožnju i samo ona košta 50 eura", kaže Fernanda iz Brazila.
Nakon što ste fino pojeli doručak, sada je vrijeme da te kalorije potrošite. Ako se želite prošetati po zidinama, to ćete platiti 35 eura.
Parafrazirajući poznatu "doći u Rim, a ne vidjeti Papu", vam je isto kao da dođete u Dubrovnik, a ne popnete se na dubrovačke zidine.
Mel i Chiara iz Irske kažu da je cijena od 70 eura za dvije karte "ludo i skupo".
"Ako usporedimo neke cijene s drugim zemljama, mislim da smo mi skroz okej", smatra Dora iz Zagreba.
Ostalo nam je još 48 eura pa umjesto ručka - idemo na plažu! Za Banje kažu da su najljepša dubrovačka plaža, a i cijene su im za strance čini se "prekrasne".
"Mislim da suncobrani trebaju biti besplatni", kaže Sarah iz Australije.
"Bili smo na Hvaru netom prije i to je vjerojatno najskuplje mjesto na svijetu na kojem sam bio", dodaje Chuck iz Kalifornije.
S obzirom na to da najam ležaljke i suncobrana košta 33 eura, put nas vodi natrag među zidine!
Nakon kupanja na Banjama došli smo u bar i naručili koktel koji smo platili 16,5 eura što znači da nam je preostalo 31,5 euro.
"Mi dolazimo iz Amerike, nama je ovdje jeftino", kaže Sady iz Amerike.
Prije aktualne krize - gost je u Dubrovniku prosječno trošio 170 eura na dan, od čega se nešto više od polovice ili 87 eura odnosi na smještaj, na hranu i piće 43 eura, na kulturu i zabavu 14 eura, a na kupnju 11 eura. No, sve to - bilo je prije inflacije.
Kad smo već u biseru Jadrana, šteta je da odemo praznih ruku. Kupujemo magnet za 3 eura i ostajemo s 28,5 eura. Nadamo se dovoljno za večeru.
"Mi smo restoran mediteranske hrane i poslužujemo samo večere", kaže Mark Tomić, menadžer objekta.
S obzirom na to da je rižoto koštao 26 eura preostalo nam je još 2,5 eura pa se možda počastimo s još nekim pićem.
"Visoke su cijene, ali ako racionalne trošite - možete da se prilagodite", kaže Anja iz Srbije.
Dan smo na kraju jedva uspjeli privesti kraju. Ali ključna riječ je jedva jer nismo uspjeli iznajmiti ležaljke, platiti parking - niti popiti piće u večernjem izlasku. Sve to stajalo bi nas još barem sto eura. No, tko je vidio uopće izlaziti po najgorem zvizdanu. Drugi puta ćemo svakako pametnije!
POGLEDAJTE VIDEO: Najviše košta u Dubrovniku, a onda u Krku, Zadru i Splitu. Direkt u potrazi za najskupljom kuglicom sladoleda u Zagrebu. Košta 2,80 eura