Višekatnicu u Bejrutu poslijepodne je pogodio izraelski projektil i, prema tvrdnjama njihove vojske, ubio vođu Hezbolahove raketne jedinice. Libanonski izvori govore pak o još šest ubijenih i 15 ranjenih u istom napadu. U gusto naseljenoj četvrti gotovo je nemoguće izbjeći kolateralne civilne žrtve.
"Ciljana zgrada okružena je desecima drugih zgrada koje su također neizravno oštećene. Od neprijatelja uvijek očekujemo podlost i napade na stanovnike u sigurnosti njihovih domova", ispričao je za Reuters Maan Khalil, predsjednik općine Ghobeiry u Beirutu. Zgrada se nalazi u južnom predgrađu Bejruta, oko pet kilometara zračne linije od centra grada od dva i pol milijuna stanovnika na obali Mediterana.
Samo Shaban s obitelji živi niti kilometar od mjesta eksplozije, za Direkt je ispričala kako je grad prepun izbjeglica s juga zemlje, nitko ne zna što dalje. "Oni su uplašeni, nemaju vode, ni hrane, ni bilo čega. Bile su gužve na svim cestama s juga prema Bejrutu. Ne znamo što će se kasnije dogoditi, ali svi ljudi se boje", kaže Samo Shaban.
S druge strane, Farah Khalil je u Zagrebu već osam godina gdje vodi libanonski restoran. Njezina obitelj je sa sjevera zemlje i zasad je na sigurnom, a ona ne želi gledati televiziju jer ovo što se događa, kako kaže, nije Libanon kakvog ona pamti. "Libanon je zemlja ljubavi, kulture, povijesti, gostoljubivosti, kuhinje, i o tome mogu govoriti kada je riječ o Libanonu. Ne želim da itko uništi tu sliku koju imam o mom malom Libanonu. Tako opisujem Libanon i svome sinu. Nisam sigurna što se događa u Libanonu, ali kao što sam rekla i ponovit ću - želim mir Libanonu i cijeloj regiji", rekla nam je Farah Khalil.
Na jugu Libanona posljedice izraelskih udara još su vidljivije, u bolnicama je puno civila, pa i djece. Pedesetero ih je među više od 550 ubijenih, jučerašnji dan je najsmrtonosniji u Libanonu još od kraja građanskog rata '90-te. A prema izravnoj poruci izraelskog premijera Libanoncima - ne misle stati. "Svatko tko ima projektil u dnevnoj sobi i raketu u garaži, neće imati dom. Ali, reći ću vam nešto drugo, oni ugrožavaju vašu zemlju. Oslobodite se stiska Hezbolaha", poručio je Benjamin Netanjahu.
O izraelskoj strategiji deeskalacije sukoba eskalacijom sinoć je govorio i Jon Stewart, voditelj "The Daily Showa" i jedan od najpoznatijih komičara židovskog porijekla. "Moraju postojati neki drugi načini da se ostvari deeskalacija, bez svih ovih razmjena projektila s poštovanjem. Povijesno, takvu metodu obično slijede godine tuge i krvoprolića, a znamo da je bilo prilika za deeskalaciju, ali Netanjahu nije djelovao posebno zainteresirano za njih. O moj Bože, kritizirao sam Netanjahua, što sam učinio!", u šali je u eter viknuo Stewart.
I nije Jon Stewart jedini, tisuće Izraelaca ovog je vikenda prosvjedovalo u Tel Avivu protiv Netanjahuova režima, s transparentima da se zaustavi krvoproliće i vrate taoci, da Izrael zaslužuju sposobniju vlast. "Netanyahu i njegova vlada ne predstavljaju izraelsku javnost i želimo da svi vrše pritisak na njega i njegovu vladu da učine ono što je najbolje za izraelsku javnost", rekao je Shai Moses, jedan od prosvjednika.
I glavni izraelski saveznik, američki predsjednik Joe Biden, u zadnjem obraćanju u UN-u jasno poručuje: "Totalni rat nije nikome u interesu. Čak i ako je situacija eskalirala, diplomatsko rješenje je i dalje moguće".
Ali, takvo rješenje na sukobljenim stranama sada nitko ne traži. Hezbolahovi projektili padaju na Izrael, izraelski na Libanon. I otvoreni rat kao da je iza ugla.