KOŠARKAŠKA REVOLUCIJA? /

Filipinska liga uvela šut vrijedan četiri poena! Je li to budućnost košarke

Daleko najmanje spremnosti na promjene ima u najpopularnijem sportu. Sjetimo se samo prijedloga da se skrate utakmice koji je prije par godina iznio predsjednik Real Madrida Florentino Perez kada se pričalo i o nogometnoj Superligi

21.8.2024.
10:58
VOYO logo

Trica je na 6,02 metara, a na 8,22 je - četvorka. Upravo koš s te udaljenosti koji vrijedi četiri poena je preksinoć prvi put zabijen u filipinskoj košarkaškoj ligi. I ta je liga postala prva na svijetu koja je uvela četvorku - promjena za koju stručnjaci nisu sigurni bi li značila toliko revoluciju koliku je svojedobno donijela trica.

"Dvije teze sam uočio - jedna je hoće li momčadi odnosno treneri koristiti opciju da njihovi igrači uzmu taj šut za četiri poena, ili će biti samo svojevrsna prijetnja, sistem odvraćanja suparnika od nekih svojih postavki u obrani", kaže Filip Brkić, sportski komentator RTL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je, kao i uvijek kad su promjene pravila u pitanju, uvedeno iz dva ključna razloga. "Utakmice u tom slučaju postaju neizvjesnije do kraja, to je ono što žele televizija i mediji, a istovremeno je i atrakcija, jer kad vi zabijete koš s praktički pola terena, automatski dobivate na atrakciji, iako je košarka malo specifična jer su i zakucavanja segment tog sporta. Ali, kažem, svi sportovi teže većoj atraktivnosti i većoj neizvjesnosti", tumači Marin Galić, sportski stručnjak sa Sveučilišta Sjever.

Image
ŠALIMO SE /

RTL-ov reporter odlučio! Za 4 godine ide u LA predstavljati Hrvatsku na OI. Mislite li da je to moguće?

Image
ŠALIMO SE /

RTL-ov reporter odlučio! Za 4 godine ide u LA predstavljati Hrvatsku na OI. Mislite li da je to moguće?

Tako je, recimo, u rukometu uvedeno pravilo da se može umjesto golmana ubaciti ekstra napadača, što je pridonijelo i atraktivnosti i neizvjesnosti. "To treba znati odigrati, treneri ne pribjegavaju baš često tome, jer je rizično, jer je svaka izgubljena lopta ili loš šut prilika da suparnički golman baci preko cijelog igrališta na prazan gol", ističe Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da, nova pravila nose i nove rizike - velikani poput Lina Červara i Veselina Vujovića predlagali su i fiksno vrijeme za napad i još nešto revolucionarno - da gol izvan devet metara vrijedi dva. Filip Brkić se slaže da bi to donijelo neku atraktivnost, "ali pitanje je koliko bi današnji rukometni svijet bio spreman na takve promjene".

Daleko najmanje spremnosti na promjene ima u najpopularnijem sportu. Sjetimo se samo prijedloga da se skrate utakmice koji je prije par godina iznio predsjednik Real Madrida Florentino Perez kada se pričalo i o nogometnoj Superligi. Sve jer, kao, mladi ljudi nemaju 90 minuta strpljenja čekati jedan ili nekad niti jedan gol.

"Kod nogometa se to trenutno teško postići, jer je jednostavno preuspješan da bi se nešto promijenilo. U krajnjem slučaju, ako ćemo se vratiti na Pereza i njegovu Superligu, ona je propala upravo zato što se veliki broj pobornika nogometa digao protiv takve ekstremne komercijalizacije nogometa", kaže Galić.

Pa će tako teško prići i plavi karton - za 10-minutno isključenje igrača. "Nogomet je sport narodnih masa, radničke klase, kao takav je i krenuo, i mislim da takve vrste promjene ovdje ne prolaze", zaključuje Filip Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato će se prije rukomet nastaviti mijenjati i prilagođavati, a možda i vaterpolo. "Trenutno imate osjećaj da se igra okolo, dobacuje jedan drugome i čeka se isključenje igrača, da imate igrača više. Ako bi se, recimo, uvelo pravilo da kad su svi igrači u bazenu da gol vrijedi dva, ja vjerujem da bi se zantno promijenile taktike momčadi", smatra Marin Galić.

A kod košarke, tko zna, možda sljedeća košarkaška promjena bude - pet poena s centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo