ZABRANJENI INSEKTICID / Zdravi grejp ili otrovno voće? Stručnjakinja o pošiljci punoj pesticida iz Turske otkriva što bi se dogodilo da smo ovo pojeli

Građani komentiraju da je ulaskom u EU sve postalo gore, da je pesticida na hrani sve više te sumnjaju da se sve dobro kontrolira. Potrošač sam ne može otkriti golim okom je li nešto prskano pesticidom, to se može otkriti samo u laboratorijima

24.1.2024.
20:30
VOYO logo

Grejp je bio pun vitamina, ali i zabranjenih pesticida. Klorpirifos, koji je pronađen na grejpu, u uporabi je od 60-ih godina prošlog stoljeća do danas. Godine2020. je zabran za korištenje u Europskoj uniji jer su novija istraživanja ukazala na rizik za zdravlje kod ljudi, pogotovo na razvoj kod djece, kaže profesor s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.

Rizik za zdravlje ljudi bio je ozbiljan, kažu u Europskoj agenciji za hranu. Zabrinuli su se i neki građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je baš zabrinjavajuće jer smo mi u Hrvatskoj kao zdrava zemlja. Mislim da je ulaskom u EU to postalo gore, a tih pesticida je više", kaže Zagrepčanka Ana Vrkljan.

"Europska unija je kao duboka država, uništavaju naše u europske poljoprivrednike. Strah me Europe i Amerike", kaže Davor Puljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nažalost, i kod nas je krcato pesticidima, ali voće i povrće nitko ne kontrolira", napominje Anđelko Mandac.

Zabranjeni pesticidi iznenadili su i prodavače na zagrebačkoj tržnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OPASNE KEMIKALIJE /

Nakon rajčica, zabranjeni pesticidi pronađeni u svježem grejpu iz Turske

Image
OPASNE KEMIKALIJE /

Nakon rajčica, zabranjeni pesticidi pronađeni u svježem grejpu iz Turske

"Stvarno nisam čula, svi traže taj grejp da je jako zdrav i da ima nešto u sebi. Mi ga nabavljamo u hladnjači na Žitnjaku", objašnjava prodavačica na zagrebačkoj tržnici Zemira Čaušević Mihalinec.

Ipak, grejpovi iz Turske nisu završili na tržnicama ili u trgovinama. Kamion je zaustavljen na bugarskoj granici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imamo ovdje pesticide koji su zabranjeni u EU, ali ne i u trećim zemljama", kaže Gordana Jurak voditeljica Odjela za analitičke tehnike NZJZ-a Dr. Andrija Štampar

Golim okom se sporni pesticidi ne mogu uočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Te količine su približno jedan na milijun tako da ga je nemoguće otkriti osim u specijaliziranim laboratorijima. Još ove jeseni smo svjedočili njegovoj prisutnosti u mandarinama iz domaće proizvodnje", kaže Mešić.

No razloga za paniku nema, kažu stručnjaci iz Andrije Štampara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svega tri posto uzoraka je zdravstveno neispravno na pesticide što mi se ne čini kao veliki postotak. Da smo pojeli sporni grejp ne bi nam se desilo ništa, tu se više radi o kontinuiranom unosu nečega što bi moglo toksično djelovati na nas", objašnjava Jurak.

Ali turski grejp, srećom, Hrvatima nije ostavio gorak okus u ustima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo