Devetogodišnji dječak koji je zbog eksplozije petarde završio u bolnici danas je stabilno. Ostao je bez četiri prsta na ruci, a liječnici su se borili za njegov život jer su mu oštećeni dišni putovi. Danas apeliraju - petarde nisu igračke, zabranjene su i odraslima. Ozlijede koje je zadobio sliče onim ratnima, opisuju danas liječnici. Devetogodišnji dječak koji je ostao bez četiri prsta, a eksplozija mu je oštetila dišne puteve - stabilno je i polako se budi. Oporavak će trajati tjednima.
''Uspostavom trajnog dišnog puta je osigurana respiratorna stabilnost koja je bila preduvjet za izlazak iz ugroze. sve službe i dalje rade da se održi stabilnost'', izjavio je Filip Rubić, subspecijalist dječje intenzivne medicine KBC-a Zagreb.
Kako je došlo do nesreće, još nije do kraja poznato. Policija čeka da porazgovara s dječakom. No, on trenutno ne može govoriti. istraga treba utvrditi i što mu je eksplodiralo u ruci, tko mu je to dao. Nesreća se neslužbeno dogodila u zatvorenom prostoru, a mogla je završiti i kobno.
''Srećom nije ali neka to bude poruka pogotovo u dječjoj dobi. apeliram na sve da se odgovorno ponašaju'', izjavio je Vili Beroš, ministar zdravstva.
Jest najteža, ali nije jedina ozljeda ove godine. ''Imali smo jedno dijete prošlu subotu koje je bilo kolateralna žrtva. Jedan drugi dječak mu je bacio petardu pred lice i eksplozija mu je nanijela opekline. Dijete je dobro'', rekao je Zoran Barčot, specijalist dječje kirurgije.
Zato stalno pozivaju na oprez. Ministar Butković rekao je da će na razini Vlade vidjeti mogu li što učiniti da bolje zaštite djecu.
''Apeliramo na djecu, a njih to vuče i mene je vuklo dok sam bio dijete, ali treba pripaziti na to'', rekao je Oleg Butković, potpredsjednik Vlade.
No, zakon je već jasan - pirotehnika i petarde nisu igračke i djeca mlađa od 14 godina je uopće ne smiju koristiti. petarde drugog i trećeg razreda zabranjenu su i odraslima. No, nije ih teško nabaviti uvjerili smo se sami kada smo ih jučer kupili u jednoj zagrebačkoj trgovini bez računa, a može ih se naručiti i preko interneta. takva je pak prodaja u Hrvatskoj zabranjena, a dostavne službe nemaju odobrenje da ih smiju prenositi.
''Ako postoji bilo što da građani znaju javite nam ili anonimno ili bilo kako, policija će provjeriti te dilere i dobavljače koji to rade na štetu svih nas'', kazao je Nikola Turkalj, načelnik Sektora za inspekcijske poslove.
U Mirnovcu žive od vatrometa. kažu posljednjih godina prodaju pet šest puta manje petardi no ranije. ''Čim je represija veća, roba postaje interesantnija nakupcima i prekupcima'', rekao je Franjo Koletić, vlasnik Mirnovec Pirotehnike.
Što kažu može biti opasno, jer takve stvari možda nemaju certifikate. I oni upozoravaju da pirotehnika nije bezopasna, da s njome treba pravilno rukovati.
''Svatko mora biti krajnje oprezan i prskalica ako je uhvatite gdje ne treba će vas opeći. mladi su puni energije oni to guraju u flaše u kasliće i tu nastaju problemi'', izjavio je Koletić.
Sve probleme, pa i one sa životinjama ove je godine odlučila izbjeći Rijeka.
''Smanjenje pirotehnike smjer je u kojem društvo treba ići - i zato sam donio odluku da se vatromet ne održi'', kazao je Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke.
Zagrebački gradonačelnik nije.
''Mnogi eu gradovi idu u alternative bez buke. vidjet ćemo ali ove godine je prekasno'', izjavio je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
No, ti su vatrometi ipak u rukama profesionalaca, opasni su oni u rukama neodgovornih koji kupuju ili prodaju pirotehniku koja je s razlogom zabranjena.