Kako je s poslovnim partnerom lažirao cijelu priču o sadnji tulipana Hrvoje Vojković, sinoć je sve priznao pred europskim tužiteljima. Upravo zbog toga, ni za njega ni za poslovnog partnera EPPO nije tražio istražni zatvor. Ali, optužbe ostaju, samo će se braniti sa slobode.
"Postoji sumnja da je tijekom administrativne obrade podnesenih zahtjeva za bespovratnim sredstvima, prvoosumnjičenik tim zahtjevima priložio nezakonito pribavljene račune i drugu dokumentaciju, koje je bio pripremio zajedno s drugoosumnjičenikom, čime je lažno ustvrdio da društvo ispunjava uvjete prihvatljivosti natječaja" priopćio je EPPO.
Iako ga se u ovom slučaju ne tereti da je uzeo 370 tisuća eura - koliko su potpore iznosile - riječ je o kaznenom djelu subvencijske prijevare i krivotvorenja isprave.
A EPPO postupa u svim situacijama - kad je šteta nastupila, ali i kad je mogla.
Da je Vojković pao zbog tulipana, iznenadilo je i njegova bivšeg kolegu iz Račanove Vlade koji tvrdi da se izvlači sve više novca iz EU-a na sumnjiv način.
"Mi da imamo toliko lješnjaka, voćnjaka koliko je novca za te lješnjake, voćnjake pokupljeno - ja ne znam kako bi Hrvatska izgledala. Bila bi sva premrežena. Očigledno i da gospodin Vojković koji ne znam zašto je to trebalo, ja se s njim osobno već godinama nisam vidio ni čuo imao neki svoj razlog", kazao je saborski zastupnik Davorko Vidović.
Kako je moguće da je Vojković muljao na tulipanima, Tomislav Tolušić na vinogradima, a Gabrijela Žalac sa softverima i računima, struku ne iznenađuje.
"Vidite da je moguće, da kažete da ćete nešto napraviti, a da to ne napravite. Samo kod europskog novca postoji više razina kontrole, kako nacionalne tako sad i u određenoj mjeri i europske i od strane neovisnih tijela i onda naravno da ako imate takvu namjeru i ako ta zaista napravite nekad će netko to vidjeti", objasnila je Ariana Vela, stručnjakinja za Europske fondove.
Da su Hrvati rekorderi po prijavama, najbolje pokazuje najnovije izvješće EPPO-a. Prošle godine najviše prijava stiglo je iz Hrvatske - 433. Slijedi Belgija s 221 prijavom, pa Njemačka sa 199. Iz Bugarske ih je stiglo 179, a 156 iz Rumunjske.
"Ono što je izuzetno bitno da raste svijest toga da to ponašanje nije prihvatljivo i da zapravo kao što vidimo u dobrom dijelu ovih slučajeva da se oni okreću na temelju razno raznih dojava. I ta nekakva svijet zapravo o tome da se to ne smije raditi treba prevladati jer svi koji rade dobro i pošteno imaju šanse da taj novac dobiju a ne oni koji ne rade pošteno",istaknula je Ariana Vela.
Hrvatski ured EPPO-a samo prošle godine otvorio je 36 istraga u kojima se šteta procjenjuje na 69 milijuna eura. Podignuli su 9 optužnica protiv 18 osoba.