povukli 11 milijardi više /

Što nam je dala EU? Od Pelješkog mosta, preko izgradnje studentskih domova, bolnica do zagrebačkog rotora

Pelješki most, studentski domovi, bolnice, zagrebački rotor. Samo je dio europskih projekata. Povukli smo gotovo 11 milijardi eura više nego što smo uplatili, a mogli smo i više. Što je Europa dala najmlađoj članici?

29.6.2023.
21:00
VOYO logo

Nebeska šetnica - europski novac. Bez fondova ne bi bilo Skywalka na Biokovu, Pelješkog mosta, zagrebačkog rotora, ali ni studentskih domova.

Prošle akademske godine dovršena je izgradnja i opremanje novih paviljona studentskog doma u Puli - ukupna vrijednost 10 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Paviljon je dobro uređen, mislim da je moderan. Sobe su nam dovoljno velike. Ima tu neku ugodnost", kaže studentica Jelena Petreković.

"Jako mi je drago što sam uspjela dobiti smještaj u ovom paviljonu - pošto je vrlo moderan. Imamo klimu, imamo potpuno nove kupaonice", govori studentica Lucija Gasparini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
sve popularniji /

Hrvati su lani u prvih sat vremena razgrabili sredstva za kupnju električnih vozila. Zašto ove godine nema javnog poziva?

Image
sve popularniji /

Hrvati su lani u prvih sat vremena razgrabili sredstva za kupnju električnih vozila. Zašto ove godine nema javnog poziva?

Što je sve novo otkad smo članica Europske Unije - na kvizu su odgovarali građani. Dok su jednima za oko zapeli veliki projekti - drugi su zadovoljni da znaju kad ide primjerice novi trajekt ili autobus.

"U Splitu je još uvijek ono – kad stigne. Pomalo. Te displejeve, ali ne znam kojom brzom Split prihvaća sva ta sredstva", kaže Zdravka Nikolić iz Splita.

Svaka županija - svoj projekt ima. Krenimo od juga.

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji povukli smo milijardu eura – najveći projekt Pelješki most. Splitsko-dalmatinska povukla je 672 milijuna eura, jedan od projekata su novi autobusi. U Primorsko-goranskoj dio od 781 mil. € uložen je u studentski smještaj. Zagreb je povukao 1,7 milijardi – najznačajniji projekt rotor. U Slavoniji je sa 656 milijuna modernizirana i tramvajska infrastruktura u Osijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se podvuče crta - Hrvatska je u plusu. Gotovo 11 milijardi eura više smo povukli, nego Europi dali.

"Ako se pita mene osobno - onda sam tu prilično subjektivan. Ne mogu govoriti kao ministar, nego kao osoba koja je radila na europskim projektima. To su projekti obnove i revitalizacije kulturne baštine u Zadru - dviju palača koje imaju jednu emotivnu dimenziju za mene", govori ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radilo se i pet godina prije ulaska u EU. U 15 godina rada gotovo 3000 projekata vrijedni više od 7 milijardi eura.

"Najviše je uloženo u infrastrukturu – preko 2,2 mld eura, ali bitno je reći da je u znanost uloženo preko 500 milijuna eura, da je u socijalne projekte 500 milijuna eura, u kulturu 500 milijuna eura, zdravstvo 400 milijuna eura. U svim segmentima života se vidi napredak i poboljšanje", kazao je ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata EU Dragan Jelić.

Koliko god se slabo vidio napredak u obnovi tri godine od potresa u Zagrebu i Petrinji, bez europskog novca i strogih rokova, bilo bi to još sporije.

POGLEDAJTE VIDEO: Pelješki je otvoren, na redu je most u Stonu. Ali sve zapinje na posljednjih 7,5 kilometara pristupnih cesta

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo