STANIČNA IMUNOTERAPIJA /

Stiže šansa za izlječenje 90 posto oboljelih od leukemije: 'Život je pun uspona, a Padova je u Italiji'

U mjesecu smo posvećenom borbi protiv leukemije, oboljelima stiže sjajna vijest. Slamka spasa za sve čije je izlječenje gotovo nemoguće mogla bi postati stanična imunoterapija

Nikolina Matošević

24.9.2024.
20:03
VOYO logo

Bolovi u leđima i rebrima, problemi s ravnotežom, umor. Operacija kralježnice prošlog srpnja otkrila je Ivanovu crnu dijagnozu, multipli mijelom - neizlječivu bolest koštane srži. Godinu dana kasnije, prva bitka je dobivena jer nedavno mu je proglašena remisija.

"Ono što kažu da ću vjerojatno ići na terapiju održavanja idućih pet godina. Onda će se vidjeti u kojem će smjeru to ići. Moguće je da će se dogoditi i relaps u nekom trenutku što znači da će se bolest vratiti i ja ću postati rezistentan na ovu terapiju”, prepričava svoje iskustvo Ivan Szekres iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo za one kojima više nijedna terapija ne pomaže, spas bi trebala postati stanična imunoterapija. Trostruka CAR-T terapija povećala bi šanse izlječenja kod gotovo 90 posto oboljelih. Zaklada Zora na čelu s doktorom Merćepom krenula je s uvođenjem projekta u Hrvatsku.

Image
RIZIK SVE VEĆI /

Europi prijeti širenje opake bolesti. Otkrivena i žarišta: 'Pazite na ovim popularnim mjestima'

Image
RIZIK SVE VEĆI /

Europi prijeti širenje opake bolesti. Otkrivena i žarišta: 'Pazite na ovim popularnim mjestima'

"Metoda je vrlo jednostavna. Od pacijenta uzmemo krv u laboratorijima je obradimo, osposobimo imuni sustav da uništava tumor kod pacijenta i jednostavnom infuzijom vratimo stanice natrag", objašnjava imunolog s Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci Mladen Merćep.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva faza projekta uključuje kupnju opreme nužne za vlastitu proizvodnju koja je će se odvijati u laboratoriju KBC-a Sestre milosrdnice. Skratilo bi se tako i vrijeme liječenja s oko šest mjeseci na tri tjedna, za što je potrebno 2,5 milijuna eura.

"Jedna terapija za jednog pacijenta, odnosno cijena farmaceutskog pripravka košta 400 tisuća eura. Nama za pokretanje laboratorija za prvih pet pripravaka treba milijun eura, a dalje bi daleko dostupnija bila ova vrsta terapije", govori ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj, Goran Roić.

U Hrvatskoj bi godišnje bilo potrebno između 80 i 100 pripravaka. Ministarstvo je inicijativu podržalo, a zatražena je pomoć Vlade. Mira Armour iz udruge MijelomCRO upozorava da su zbog manjka novih terapija oboljeli često spremni na sve da dođu do lijeka.

Do sljedećeg ljeta stižu lokalno proizvedeni pripravci

"Ljudi znaju otići u Tursku, u Indiju, traže preko interneta, traže od rodbine u Americi, svi pitaju, nadaju se da će naći spas", kaže Amour.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A 2013. godine cijela se Hrvatska ujedinila i pomogla malenoj Nori Šitum da otputuje u Ameriku i dobije ovu tada još eksperimentalnu terapiju. Bolest je nažalost bila jača, ali njezina majka kroz Zakladu koja nosi Norino ime, zagovara realizaciju ovog projekta.

"Bili smo svojevrsni pioniri, sami smo morali istraživati gdje je što uopće moguće za nastavak liječenja. Ovo čemu smo danas svjedočili je terapija koja još tri puta naprednija", govori majka premuline Nore Šitum, Đana Atanasovska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na godinu je gotovo 500 novo dijagnosticiranih odraslih osoba i oko 50-ak djece. U najboljem slučaju, najkasnije do ljeta iduće godine prvi pacijenti mogli bi dobiti lokalno proizvedene pripravke. Ali već i sad činjenica da ovakav lijek postoji vjetar je u leđa koji onima s najgorim dijagnozama.

"A što reći osim život je pun uspona, a Padova je u Italiji", zaključuje Ivan koji svoju borbu nastavlja pun vjere u bolje sutra.

Sve detalje o projektu, ali i kako donirati možete pronaći na stranici Zaklada Zora.

POGLEDAJTE VIDEO: Ženu zarobila jedna od najvećih zmija, nakon dva sata spasioci je oslobodili

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo