Nakon prošlotjedne najezde štakora kod Doma zdravlja na zagrebačkoj Trešnjevci, stižu nove snimke glodavaca na ulicama - ovoga puta još bliže centru. Štakora je RTL-ov reporter jutros snimio na Ilici, blizu Britanskog trga kako pokušava ući u prostorije lokalne mesnice. To mu nije uspjelo pa je produžio cestom u smjeru Trga bana Jelačića.
Vrijedi li za smeđe ili takozvane kanalske štakore izreka "gdje je dan, tu ih je stotinu"? S više detalja javio se RTL-ov reporter Boris Mišević koji je razgovarao s voditeljicom Odjela za zdravstvenu ekologiju Grada Zagreba, gradski Ured za zdravstvo, Ana Marijom Crnić.
Gradske vlasti se brinu da se deratizira na vrijeme i da se reagira kad se dogode ovakve situacije. No, je li istina da iza ovog jednog postoji cijela kolonija negdje?
Na temelju ovakvih sporadičnih slučaja ne bih htjela izvlačiti zaključke i generalizirati o provedbi mjera. Grad Zagreb svake godine donosi program mjera na temelju kojeg se vrši deratizacija. Proljetnu i jesensku deratizaciju sustavno provode ugovorni izvršitelji u pet zona kroz cijeli grad. Traje otprilike deset tjedana. Ove godine se deratizacija provodila od 10. ožujka do 19. svibnja i prošao se cijeli grad.
Deratizacija glavnog grada
Radite i na pozive građana?
I za vrijeme proljetne i jesenske deratizacije reagiramo na pozive građana, ali i u ovom periodu nakon sustave deratizacije, svi telefonski brojevi ugovornih izvršitelja objavljeni su na stranicama Grada Zagreba. Građani nam se uvijek mogu obratiti ako uoče glodavce.
U ovom slučaju štakora je uočio naš reporter koji ga je snimio. Da ne idemo s bombastičnim teorijama, jedan je snimljen. Ali nezgodno je za građane da ga vide u centru Zagreba?
Definitivno. Ali moramo umiriti građane jer svi objekti koji su pod sanitarnim nadzorom, kao što su ugostiteljski objekti i trgovine, moraju provoditi opće mjere deratizacije, a i provodi se deratizacija koju financira Grad.