Dobar vikend jednim je pozivom postao je još bolji.
Iz Zagreba u Rijeku eksplantacijski tim Kliničke bolnice Merkur trebao je krenuti u 8 sati ujutro po pet organa jednog donora - jetru, pluća, dva bubrega i srce.
Tek što su se spremili, u 22 sata u subotu stiže još jedan poziv - imamo još jednog na drugom kraju Hrvatske. A tamo su organi u stanju koje je još hitnije.
Cijeli plan su, u suradnji s drugim timovima koji su bili uključeni u eksplantaciju, morali mijenjati - prepričava nam to voditelj ekplantacijskog tima KB-a Merkur Pavo Kostopeč.
"Morali smo krenuti u 4 sata za Varaždin i pomaknuti eksplantaciju u Rijeci za jedan sat i sve to iskordinirati s ostalima koji su bili uključeni u operaciju u Rijeci", dodao je.
Nedjelja je bila rezervirana za operacije i to ne samo na Merkuru. Pluća i srce transplantirani su i u KBC-u Zagreb, srce je uspješno ugrađeno maloljetnom djetetu.
Ugrađivanje jetre radio je docent Stipislav Jandrijević. Toliko ih je već napravio da na to gleda kao rutinsku operaciju.
"Imamo dosta iskustva, od 1998. mi radimo transplantacije i do sad smo napravili preko 1700 transplantacija jetre i uz to još transplatacije drugih organa, ovdje se još presađuju bubrezi i gušterača", ističe Jandrijević.
Glas gastroenterologice Ane Bainrauch je onaj koji čekaju čuti pacijenti na listi, a svi znamo ta lista znači život. Ona je obojicu pozvala, pregledala, pripremila.
"Uvijek je lijepo reći pacijentima lijepu vijest, oni dugo čekaju na listama, znamo mi njih. Konkretno u ovom slučaju sam zvala jednog pacijenta kojeg smo već dva puta rekli da organ koji može dobiti ne valja i vratili ga kući, sad sam mu konačno rekla da može na tu dugoočekivanu transplantaciju", ispričala je.
U nedjelju je jedan od organa dostavljen i u Beč, a u Hrvatskoj trenutno 375 bolesnika aktivno čeka na listi za transplantaciju od siječnja. Ukupno 395 novih pacijenata na listu je došlo lani, a te je godine transplantirano 255 organa.
Kostopeč podsjeća kako je Hrvatska prije desetak godina nominalno preuzela vodstvo u svjetskom donorstvu. "Postali smo najbolja zemlja po organima prema glavi stanovnika. Međutim treba uzeti u obzir da kako proces napreduje sve je više kandidata, nešto se šire indikacije, bolje se valoriziraju pacijenti, sve je više kandidata koji trebaju organe", dodaje.
S obzirom na uspjeh, cilj im je povećati broj donora. Koliko je to što rade važno govori i podatak da pacijent iz ove bolnice kojemu su transplantirali jetru 1998. još uvijek dolazi na preglede.