Hana ima dijabetes tipa dva. Dijagnozu je dobila prije dvije godine.
"Nakon trudnoće ponovno sam napravila sve pretrage. Endokrinologija mi je prepisala ozempic od 0,25 mg, kasnije smo se dizali na 0.50.", podijelila je Hana Tabaković Baksa iz Zagreba.
"Bačva sam se zvala. Ja sam više gurala nego što sam hodala", rekla je.
Na ozempicu je od proljeća prošle godine. Iako ga je koristila zbog dijabetesa, izgubila je 18 kilograma. Trenutačno lijeka koji joj treba - nema.
"Nema ljekarne koju ja nisam zvala. Nema lijeka na tržištu. Po noći se ja znam dignuti i dvije litre vode popiti. Imaju tu neki zamjenski lijekovi koji su mi dali, ali mi ne odgovaraju baš.", istaknula je.
"Baš zato što se s njim gube kilogrami, traže ga i oni koji nemaju dijabetes tipa 2. Mogu ga dobiti na privatni recept. Jedna kutija dovoljna je za mjesec dana i stoji oko 100 eura. Izgleda poput kemijske olovke, a daje se injekcijom u abdomen, bedro ili nadlakticu.", tvrdi da YouTubeu Betriz Galvan.
Mario Vrebčević, magistar farmacije, pojasnio je da je potreban lijek trenutno nedostupan.
"Ozempic je trenutno nedostupan u svim dozama. Ljudima se recepti propisuju, oni dođu u ljekarnu i mi im ne možemo izdati terapiju koja im je propisana.", objasnio je i dodao ga lijeka nema već mjesec i pol dana.
Po lijek kojeg trenutačno nema, u jednu zagrebačku ljekarnu dolazili su i Slovenci s receptom. 30% ih je izdano na privatni recept.
"Dolaze s redovnim receptima, ali i s bijelim receptima, ali i normalno. Ja bih rekao da je to sindrom novog lijeka. Svi ga žele probati. Bilo liječnici, ali i pacijenti koji pitaju svoje liječnike. Potražnja je definitivno velika.", pojasnio je Vrebačić.
Iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode kažu - do nestašice je došlo zbog globalnog porasta potražnje.
Sanja Klobučar, subspecijalistica endokrinologije i dijabetologije iz KBC-a Rijeka, rekla je da je do nestašice lijeka došlo i na drugim tržištima. Ne samo hrvatskom.
"Postoji nestašica i na drugim tržištima Europske Unije zato što se lijek koristi izvan dozvoljene indikacije. Ovaj put apeliram na građane i na svoje kolege da lijekove za šećernu bolest propisuju unutar indikacije, a ne za liječenje debljine", istaknula je.
Lijek ima djelatnu tvar koja se zove semaglutid. U 2019. godini na nju je u Hrvatskoj potrošeno malo više od pola milijuna kuna. U 2020-oj broj je narastao na 12 i pol milijuna, dok je u 2021-oj skočio na čak 35 milijuna kuna. Da bi lijek išao na teret HZZO-a, mora se ispuniti nekoliko kriterija.
"Mora imati indeks tjelesne mase veći od 30, odnosno 28 ako se radi o pacijentima koji imaju kardiovaskularne bolesti, moraju imati i neuspjelo liječenje dijabetesa.", rekao je Dragan Soldo, liječnik obiteljske medicine, dodajući da lijek koji je u nestašici ne mogu ni dobiti osobe oboljele od dijabetesa tipa 2.
Onda i oni zovu liječnike za recept. Lijek se ponovno očekuje na tržištu za manje od 2 tjedna.