Malina je po korisnim svojstvima izrazito zdravo bobičasto voće čija je berba na domaćim plantažama trenutačno u punom jeku. No bez obzira na brojna ljekovita svojstva, malinu u Hrvatskoj uzgaja tek 200-tinjak OPG-ova, a čak 90 posto domaće potrošnje dolazi iz uvoza.
Ukupna proizvodnja malina u Hrvatskoj znatno je manja od domaćih potreba. Ove godine, ali i lani, najveći je problem nedostatak berača, odnosno radne snage. Ipak, nemaju s radnom snagom problem samo proizvođači malina, nego svi koji se bave proizvodnjom voća.
"Svih ovih godina uglavnom je problem radna snaga, ali i vremenske neprilike. Najviše je problem u cijeni, kada je riječ o satnicama, a onda i u efikasnosti. Berba još nije gotova, u sredini smo sezone. Bere se i dalje, a s beračima beremo i mi", ističe uzgajivačica malina iz Duge Rese Marijana Radinović.
Cijena za kilogram malina, kaže Marijana, na njihovoj plantaži stoji deset eura, ali ima i drugih proizvoda od tog voća. Osim svježih malina, ljudi vole jesti i džemove, a posebnu je pozornost ukrao sok od malina.
"Malinovac je glavna stvar i svi ga obožavaju. Jednostavno ne možemo proizvesti koliko ga prodamo. Sama receptura je da ide velika količina voća u njega, mala je tajna, ali mogu reći da je u pitanju čista malina, šećer i voda", otkriva Marijana.
Ova uzgajivačica malina kaže i da je to voće vrlo zahtjevno za obrađivanje.
"Malina je sve teža za uzgoj zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Svaka godina je sve teža, ali borimo se i ne odustajemo jer je deficitarna na tržištu i ne želimo da taj plod izumre", zaključuje Marijana.
POGLEDAJTE VIDEO: U Leipzigu se gosti i domaćim delicijama: 'Ovo se ne može opisati, ovo treba doživjeti'