Istok zemlje spreman je za sjetvu, a u središnjoj Hrvatskoj tek završava žetva! Ratari negoduju jer su prinosi 20 posto manji nego lani, a lošija je i kvaliteta zrna.
U Zagrebačkoj županiji žetva još traje. Prinosi su poražavajući, barem prema podacima Državnog zavoda za statistiku prema kojem je urod smanjen za 17 posto u odnosu na lani.
"Žetva kukuruza je još u tijeku. Kvaliteta zrna je lošija nego prošle godine. A, prinosi su otprilike 20 posto manji nego u normalnim godinama. Jer eto, pogodila nas je suša", objašnjava ratar, Robert Kolarić. I nekoliko kilometara dalje žetva u tijeku, ovdje su zadovoljniji.
"Da nije bilo takve suše bilo bi i bolje", zaključuje njegov kolega Filip Navračić. Loš urod otkupljivači nadomjeste kupnjom kod drugih ratara - no problem im stvara nekvalitetno zrno. A da je kvaliteta zrna u posljednjih nekoliko godina lošija govori nam i otkupljivač Josip Jukić.
"U zadnje tri godine kvaliteta robe se malo mijenjala. Dosta na to utječu vremenski uvjeti", objašnjava. Nekvalitetno zrno probleme stvara i u sjemenskoj proizvodnji. Ovogodišnji gubitci su kažu i do 50 posto!
"Od očekivanih uroda mi dobivamo samo polovicu. Da je problem velik i da na neki način možemo bit zabrinuti za proljeće je i činjenica da je kao kod nas i u čitavoj Europi", objašnjava Kristijan Puškarić, stručnjak u proizvodnji sjemena. Zbog svega toga cijena sjemena za iduću godinu vjerojatno će ići gore. Što se tiče otkupnih cijena žitarica - situacija je neizvjesna, no one su na svjetskim burzama trenutačno nešto niže.
Kontekst geopolitičkih događanja
Robert Jurišić, agroanalitičar navodi kako su otkupne cijene žitarica u velikom kontekstu makroekonomskih i geopolitičkih događanja.
"Ne samo u Europi nego u cijelom svijetu. Svjedoci smo događanja i u Rusiji i Ukrajini ali i nove nestabilnosti na Bliskom Istoku". U Ministarstvu poljoprivrede, svjesni loše godine nude rješenje.
"S obzirom na pretrpljenu štetu svim poljoprivrednim proizvođačima - za to smo izdvojili 15 milijuna eura u ovoj godini. U idućoj godini već smo definirali 25 milijuna eura za sve prirodne nepogode koje u sklopu novih klimatskih promjena pogađaju poljoprivrednike", izjavio je za RTL Tugomir Majdak.
Na poticaje poljoprivrednici - kažu odavno ne računaju. Ono o čemu sanjaju posljednjih nekoliko godina su - više otkupne cijene. Ratar Robert Kolarić – negoduje.
"Em nas sad strefili manji prinosi, em te cijene nikako da se podignu na onu razinu od koje bi mogli uredno živjeti", kaže, a na pitanje koja je ta cijena koja bi bila dovoljna kaže:
"Bilo bi u redu da je 200 eura po toni za kukuruz." A u rujnu je prosječna otkupna cijena prema pariškoj burzi bila 20 eura manja. Uz smanjene prinose i skuplje sjeme - prognoza za iduću ratarsku godinu ne izgleda obećavajuće.