MNOGI ZAINTERESIRANI / Počela obuka liječnika, sestara, tehničara: Za 2 mjeseca letjet će prvi helikopteri Hitne: Tko su budući članovi posade?

Prvi helikopteri hitne medicinske službe trebali bi letjeti već za 2 mjeseca. Započela je edukacija posade, a zainteresiranih je više nego mjesta. Za sada je plan helikoptere uvesti za četiri hrvatska Kliničko bolnička centra. U većim helikopterima može stati ukupno osmero ljudi, a uz pacijenta će moći biti obitelj

1.2.2024.
21:46
VOYO logo

Za dva će mjeseca letjet će helikopteri hitne medicinske službe. Zato je započela edukacija posade, a više je zainteresiranih, nego što je mjesta. Prvi helikopteri bit će oni koji mogu letjeti samo danju u Zagrebu i Osijeku.

Na edukaciji smo zatekli 20 odabranih. Riječ je o liječnicima, medicinskim sestrama i tehničarima, budućim članovima posade. Keranović ima već sedam godina iskustva u hitnoj helikopterskoj medicini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Od svoje prijamno-dojavne jedinice dobijete nekakvu prvu informaciju što se dogodilo i na kojem području i tu kreće prvi stres. Sljedeći je ulazak u helikopter. U nekakvom radnom vijeku hitnjaka, na sve se naviknete, ali meni su posebno stresne situacije ozlijeđene djece", kaže specijalist hitne medicine Adis Keranović.

Image
kaznena prijava protiv četiri osobe /

Remont helikoptera HV-a preplatili 10 milijuna eura? USKOK istražuje slučaj već više od dvije godine

Image
kaznena prijava protiv četiri osobe /

Remont helikoptera HV-a preplatili 10 milijuna eura? USKOK istražuje slučaj već više od dvije godine

Edukacija ima pet obveznih modula. Nakon Zagreba, do kraja mjeseca bit će u Osijeku, Rijeci i Splitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Liječenje pacijenata u hitnoći, nije nam nepoznanica. Svakako će biti nepoznanica u zraku to odrađivati, vidjeti koje su nam uopće mogućnosti za intervenirati u slučaju nekog pogoršanja. Sam izazov je helikopter i let", kaže specijalistica hitne medicine Paola Bajlo.

Stižu nam četiri, a početkom travnja dvije će baze biti na obali, u Splitu i Rijeci, a dvije na kopnu u Zagrebu i Osijeku. Helikopteri predviđeni za obalu su veći i mogu letjeti noću. Planira se da svi lete do iduće turističke sezone. Pilote će osigurati talijanska tvrtka s kojom je potpisan ugovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko nije bacao grah, pa onda dobio podatak i rekao da su četiri helikoptera dovoljna. Riječ je o studiji izvodljivosti gdje su stručnjaci istražili sve elemente. Krenuli smo s četiri baze koje će biti vezane na četiri Kliničko bolnička centra u Republici Hrvatskoj, što je u Republici Hrvatskoj, što je funkcionalno potpuno adekvatno", kaže ministar zdravstva Vili Beroš.

Ukupno će ih se educirati stotinu, a prijavilo ih se 170. Tehničari će biti pomoć pilotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je rad u timovima, snalaženje u raznim situacijama koje se mogu događati u helikopteru koje su hitnog karaktera. Ne samo da se odnosi na pacijenta, nego i sve ono drugo što se može događati. Dakle, kako se nositi sa stresom, kako zajednički surađivati", kaže ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević.

U većim helikopterima može stati ukupno osmero ljudi, a uz pacijenta će moći biti obitelj. Oni koji će raditi na obali proći će edukaciju i u simulatorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako letite iznad mora vrlo je važno u samoj edukaciji proći što i kako postupati u slučaju pada helikoptera i što i kako postupati kad se leti iznad mora. Nije isto letjeti iznad kopna i letjeti iznad mora", kaže Keranović.

Ukupna vrijednost je gotovo 63 milijuna eura. Za stanovnike krajnjeg juga i dalje ostaje helikopter Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Spašavanje u okviru zlatnog sata povećava šanse za preživljavanje od 30 do 50 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Liječnički sindikat već priprema štrajk, slijede ih medicinske sestre: 'Ne shvaćaju ozbiljnost - sustav je pred pucanjem'

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo