Konačno je počeo obračun profesionalaca sa stjenicama u jednom od najvećih riječkih nebodera. Djelatnici specijalizirane tvrtke tretirali su četiri najugroženija stana, ali još uvijek nisu stali na kraj problemima stanara. Prva je danas na redu bila dezinsekcija državnoga stana iz kojega su, tvrde susjedi, počele muke sa stjenicama. Nedžip iz Afganistana, čiji sinovi tu i žive, imaju veliki problem
"Dvije godine, već dvije smo tu, imamo ubode", kaže nam Nedžip.
Stjenice su se raširile po neboderu, otpuzale i u spavaću sobu Marine Nimac. Kod nje su nam profesionalci pokazali kakav trag ostavlja stjenica kada pukne.
Siniša Šarić, djelatnik tvrtke za dezinsekciju iz Rijeke ispričao je koliko će im trebati da srede stan
"Oko 15, 20 minuta, zavisi koliko ima kreveta i svega, može i do pola sata“. kazao je Šarić.
Marina kaže kako sada u sobi nisu vidjeli stjenice, samo izmet.
"Ali ja sam ih danima ubijala tako da sam vjerojatno i sama to smanjila. Nisu našli nikakvo gnijezdo i uopće ne znam je li mogu u stan", kazala nam je Marina.
Dok smo s njom razgovarali drugi djelatnik riječke tvrtke za dezinsekciju David Rac izašao je iz stana s dobrom viješću.
„Gospođa možete slobodno u stan! Najbitnije je sada tri, četiri dana uopće ne prati podove, a poslije toga, perite samo sredinu, probajte rubove poštedjeti", objasnio joj je djelatnik Rac.
Pesticid djeluje do mjesec dana. U stanu se smije spavati i normalno živjeti.
Baš to jedva čeka obitelj sa 16. kata kojima je krvopija preko glave. Nemilo su im izgrizle djecu, pa se tretira svaki pedalj stana. U dnevnom boravku puzale su na sve strane.
„I nakon ovog tretmana, ako se budemo odlučili na drugu akciju, te druge akcije znaju biti malo žešće", objasnili su stanarki profesionalci.
"Neka budu, ja sam spremna na sve, samo da ih se riješim i da zaštitim svoju obitelj. Ja nemam ubod, ali sam se cijeli dan jučer na poslu, ali i u kući, non-stop češala“, kazala je stanarka nebodera Renata Bartula Bosanac.
Danas su čišćena četiri stana što će se platiti iz zajedničke pričuve zgrade. Stanari se boje da u pričuvi nema novca za cijeli neboder, pa će tko odluči, tretman platiti 100 do 150 eura.
„Pa mislim da još nije kraj agonije stanara, mislim da će još malo trebati, to je prekompleksan problem da bi se mogao ovako jednostavnim, brzim putem, jednim tretiranjem riješiti. Problem bi se mogao riješiti za otprilike tri tjedna", kazao je Tihomir Grgat, rukovoditelj Službe za ekološku sanitaciju specijalizirane tvrtke iz Rijeke.
I to nakon ponovljenog tretiranja. I ako se prijave i drugi stanari koji imaju problem. Nisu oni jedini. U Rijeci se stjenice pojave i uspješno saniraju pet do deset puta na godinu.