'TISKARSKA GREŠKA' /

Neretvanska mandarina Zorica je autohtona Hrvatica. Kako je onda stigla iz doline Nila?

Neretvanske mandarine, ali iz Egipta - tako je pisalo na deklaraciji u jednom domaćem trgovačkom lancu. Nakon prijave reagirao je državni inspektorat. Tko je pogriješio, odakle su zaista mandarine, što kaže proizvođač, a što inspektori?

Kristina Čirjak

Kristina Čirjak

Višestruko nagrađivana reporterka, izvještava o socijalnim i društvenim temama te elementarnim nepogodama

4.10.2024.
11:58
VOYO logo

Mandarine kakve do sada niste vidjeli. Neretvanske, ali iz doline Nila. Barem je tako navedeno na deklaraciji pakiranja od 2 kg.

"Ove sporne mandarine su kupljene u ponedjeljak u Dugom Selu. Mi smo pokrenuli cijeli mehanizam utvrđivanja jesu li li ili nisu podrijetlom iz Neretve", kaže nam Josip Kelemen, savjetnik potrošačke udruge Halo inspektore

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o zavaravanju potrošača, smatraju u ovoj udruzi, jer se ne zna je li Zorica Hrvatica ili je promijenila državljanstvo pa postala Egipćanka.

"Kako te mandarine mogu biti iz Egipta kako oni kažu ubrane u Neretvi. Zorica je jedina autohtona Hrvatska mandarina, navedena je na deklaraciji kao hrvatski proizvod, a zapravo je podrijetlom iz Egipta gdje se Zorica ne uzgaja", ističe Kelemen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvod pakira, distribuira i na tržište stavlja tvrtka iz Opuzena. Odmah su jutros na teren izišli državni inspektori, a iznenađen je i ministar poljoprivrede.

"Naravno da to nije dopušteno, sve deklaracije i certifikati moraju biti pravovaljani i moraju biti usklađeni kako s hrvatskim tako i s europskim direktivama, u svakom slučaju Državni inspektorat i agencija za tržišno natjecanje", kaže ministar poljoprivrede Josip Dabro.

Image
ŠTO SE DOGAĐA? /

Neretvanske mandarine iz Egipta u prodaji?! Mreže gore: 'Trebalo je biti mandarine s obale Nila'

Image
ŠTO SE DOGAĐA? /

Neretvanske mandarine iz Egipta u prodaji?! Mreže gore: 'Trebalo je biti mandarine s obale Nila'

Distributer uvjerava da je riječ o tiskarskoj grešci i ljudskom faktoru. Uz ispriku potrošačima, navode kako su mandarine neretvanske. Pustili su nas u pogon u koji su jutros posjetili i državni inspektori.

"Pošto radimo više kupaca i krenuli su izvozi mandarine, nama je prilikom mijenjanja brenda i folije za drugog kupca, naš je djelatnik je jednostavno promijenio deklaraciju i stavio krivi bar kod i krivu zemlju podrijetla", objašnjava nam Ivan Bjeliš, direktor tvrtke Agro Neretva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni inspektorat: 'Riječ je o tiskarskoj grešci'

Hrvatska na godinu proizvede od 40 do 55 tisuća tona mandarina. U sezoni smo samodostatni.

"Egipatske nisu, jer nije njihova sezona, tako da sumnjam da su od tuda. Jesu li naše ili uvozne to bi trebalo pitati proizvođača. Pretpostavljam da su naše s obzirom na to da je riječ o velikom distributeru koji djeluje dolje u Neretvi, a ima dosta veliku proizvodnju pa je tu vjerojatno naša mandarina u igri", uvjeren je Goran Fuk, profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni tvrde da razloga za uvoz nije bilo, jer mandarina itekako ima i moraju ih što prije prodati. "Ni na kraj pameti nam nije bilo da ih uvozimo niti smo to ikad napravili", naglašava Bjeliš.

Osim u Opuzenu, državni inspektori su na terenu bili i u poslovnicama trgovačkog lanca diljem zemlje i zaključili da je riječ o tiskarskoj grešci koja je ispravljena nakon prijave građana.

"Utvrđeno je da je trgovački lanac povukao sa skladišta sporni proizvod i vratio ga proizvođaču. Utvrđeno je da su prodavaonice pri dobivanju obavijesti o pogrešci u navodu zemlje podrijetla ispravile taj navod lijepeći preko sporne deklaracije novu, na kojoj je stajalo da je zemlja podrijetla Hrvatska", izvijestio je Državni inspektorat.

Navode i da graničnim provjerama nije zabilježeno da je ovaj distributer uvezao mandarine podrijetlom iz Egipta. U potrošačkoj udruzi kažu - dosta im je više opravdanja proizvođača i trgovaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potrošač ne zna kome da vjeruje, onome što piše na deklaraciji ili da vjeruje onome što vidi pred sobom", zaključuje Keleman.

Jer na police je iz otišlo dva i pol tisuće pakiranja s pogrešnom deklaracijom, a to nitko nije uočio osim gospođe iz Dugog Sela. Mala slova treba pažljivo čitati, a velike proizvođače i trgovce za nepravilnosti prijavljivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo