U dolini Neretve počela je berba najranijih sorti mandarina. A iako je urod manji nego lani, kvaliteta je vrhunska. Bere se naveliko i to rane sorte mandarina. Oni koji ih uzgajaju, već od rana jutra su u voćnjaku, ali neće svi biti zadovoljni količinama.
"Rane sorte su više podbacile govori se o 30, 40 a možda i više manjeg uroda. Dakle lani je bilo oko 60 tisuća tona, a ove godine se očekuje 35 tisuća tona. Ali što se tiče kvalitete ovo je izuzetna godina", kaže proizvođač mandarina Niko Kapović.
Zbog manjeg uroda neće biti problem ni naći berače, a dnevnice im se kreću oko 50 eura. Koliko će ubrati, ovisi o stablu i tehnici branja.
"Zavisi ako rukama beremo onda možemo više, a ako s nožicama ili makazama, kako li se kaže, onda je manje", kaže beračica Draga.
"Ubrat ćemo po 35 gajbi to je oko 700 kila“, kaže berač mandarina Pero.
Danas su otvorene i otkupne stanice, a cijena je nešto bolja nego lani.
"Otkupna cijena za prvu klasu je 70 centi, a za drugu klasu 30 . Imamo jednu 150 do 200 proizvođača, krenuli su postepeno i vidit ćemo kako će to završiti", kaže vlasnik otkupnog centra u Opuzenu Gradimir Šešelj.
Ipak, proizvođači se nadaju da cijene neće uskoro padati.
"Ove godine očekujemo da će otkupna cijena biti dobra i koja god bude prva da će se zadržati, da neće brzo padati jer pretpostavljam da neće biti priliv količina kakav bi trebao u kakav priželjkuju otkupni centri", kaže proizvođač Niko Kapović.
"Šta me brige, šta je malo, neću raditi. Manje ću raditi. Kvaliteta? Pdlična je? Kakva je cijena? Nemam pojma“, kaže Neno Gašparović.
Berba će potrajati 70-ak dana, a u međuvremenu se očekuje i sazrijevanje limuna.
"Limun neće ni za misec dana, misec i po. Bit će limuna ove godine i tisuću tona" kaže vlasnik otkupnog centra u Opuzenu Gradimir Šešelj.
Od očekivanog uroda tek 40 posto plasira se na hrvatsko tržište, a ostalo ide u izvoz.
POGLEDAJTE VIDEO: Cijene stanova otišle u nebo! A očajni studenti sve će unajmiti ako ne dobiju dom