Za RTL Danas je progovorila majka čije je dijete završilo u psihijatrijskoj bolnici. Za njihovu obitelj najteži dani bili su traženje pomoći.
"Moje dijete je prošlo kroz tešku adolescentsku krizu. Bilo je na lijekovima što je u tom trenutku bilo potrebno, ali sada kada s odmakom gledam na tu situaciju to se vrlo vjerojatno moglo izbjeći", govori nam.
Dobili su pomoć u Centru za zdravlje mladih. Telefoni im najviše zvone na početku i kraju školske godine.
Voditeljica Centra za zdravlje mladih Doma zdravlja Zagreb-Istok Ella Selak Bagarić kaže: "Nama se znalo dogoditi da se dijete čiji jedino imamo e-mail, javi s vrlo jasnom suicidalnom simptomatikom. Imali smo situacija i moram pohvaliti zagrebačku policiju da samo temeljem imena i prezimena i e-maila zapravo policija reagira, pronađe to dijete. Roditelji nam se jave i mi ga uspijemo spasiti".
Ambulante su pune, termini rezervirani mjesecima. Čeka se više od 100 dana i na to se pacijenti žale.
"Jako je puno bilo upita i to sa strane pacijenata i to od strane roditelja malih pacijenata koji nisu imali izbora potražiti psihološku pomoć, a ona im je zaista trebala. Veliki broj situacija smo mogli spriječiti da smo imali upravo psihologe u primarnoj zdravstvenoj zaštiti", ističe predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, Jasna Karačić Zanetti.
Nakon 30 godina psiholozi dolaze u Domove zdravlja. U Zagrebu će biti uz Dom Zdravlja Istok i Zapad, a do kraja godine u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Osječko-baranjskoj, Krapinsko-zagorskoj te u Domu zdravlja Čakovec.
Načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu pri Ministarstvu zdravstva Ivana Portolan Pajić govori da će za to biti potreban veliki broj psihologa.
"Svjesni smo njihovog nedostatka, znači da ih nema na tržištu. Upravo zbog toga Ministarstvo zdravstva pokreće u suradnji s Ministarstvom obrazovanja mogućnost povećanja upisnih kvota. Imamo procjene od naših županija da će ih biti najmanje biti potrebno stotinu, ali vjerujemo da će to biti i više", dodaje.
Grad Zagreb prije godinu i pol počeo je pilot-projekt s četiri psihologa i jednom medicinskom sestrom.
Pomoćnica pročelnice za zdravstvo Grada Zagreba, Mirela Šentija Knežević, govori o brojkama.
"Kroz pilot projekt 2100 djece je obuhvaćeno, a kroz to je pruženo prilično 7000 usluga. Ono što posebno moramo naglasiti da psihologinje u centru, osim direktnog rada u koji su dolazili korisnici s roditeljima, radili su savjetovanje u školama. U školama je obuhvaćeno više od 4000 učenika", objašnjava.
Na samom kraju majka koja je progovorila za Danas kaže: "Najteži trenutak je kad znate dijete treba pomoć, a vi morate okrenuti nebo i zemlju i pokucati na mnoga vrata da dođete do te pomoći".
Poručuje roditeljima da traženje pomoći za djecu ili sebe ne gledaju kao osobni neuspjeh - nego, ako je potrebno - odmah se jave stručnjacima bez uputnice.