Patrik i Antonio imaju mobitele i priznaju da ih puno koriste.
"Znam biti oko četiri ili pet sati. Pa, pod odmorom znam biti na mobitelu, ali znam se družiti s prijateljima", kaže učenik 5. razreda Osnovne škole Voltino u Zagrebu Patrik.
I to je prosjek za svakog drugog učenika. Kažu, ima i onih koji u škole nose laptope i tablete kako bi igrali igrice.
"Tik Tok, Snapchat, skupljam vatrice s prijateljima i to. Ono što ljudi rade – oni uopće ne izlaze vani. Ja teško da nađem nekoga da izađe vani i da igramo nogomet zajedno", govori učenik 8. razreda Osnovne škole Voltino u Zagrebu Antonio.
U ovoj zagrebačkoj školi za učenike postoji zabrana od samog početka - nema mobitela.
"Na prvom roditeljskom sastanku je pročitan kućni red u kojem je stajala točka da se mobiteli ni pametni satovi neće koristiti u školi, za početak su roditelji bili iznenađeni, ali su se oni brzo složili", kaže ravnateljica Osnovne škole Središće u Zagrebu Violeta Vragotuk.
Ako netko ipak koristi mobitel - stižu upozorenja.
"Kad učenik pri prvoj upotrebi mobitela bude primjene – uzima se mobitel l i učenik odlazi u stručnu službu na razgovor i ukoliko se to ponovi dva ili tri puta – onda idemo na pedagošku mjeru", govori Vragotuk.
Ono što neke hrvatske škole, poput Novske imaju već više od 10 godina, svi Nizozemci će imati od iduće godine. Vlada je odlučila da na školske klupe ne mogu mobilni telefoni, tableti i pametni satovi.
Bit će dopušteni samo na satu o digitalnim vještinama, ili ako su potrebni iz medicinskih razloga.
"To je direktiva, ali imamo opciju i zabrane ako vidimo da ne djeluje", kaže ministar obrazovanja, kulture i znanosti Nizozemske Robbert Dijkgraaf.
Njegov hrvatski kolega kaže - ići će se u rekonstrukciju, cjelodnevnu školu, postojat će i ormarići u koju će se mobiteli moći odložiti. Ali Hrvatska neće stopama Nizozemske.
"Mislim da je to u stvari dobro, ali u svakom slučaju ne razmišljamo o nekoj centralnoj zabrani generalnog tipa, ali apeliramo da se sve škole s roditeljima odgovore o jednom modelu što više utjecaja na djecu, a što manje korištenja mobitela za vrijeme nastave", govori ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.
I dok će Nizozemska škole bez mobitela imati dogodine, Francuska ih je zabranila prije pet godina. Patrik i Antonio nisu za zabranu, ali kažu - dobro je ponekad ostaviti pametne telefone.
POGLEDAJTE VIDEO: Čak pet sati dnevno provodimo na mobitelima! Provjerili smo imamo li kontrolu nad sobom i kako ju preuzeti