LJUTI NA DRŽAVU /

Iznajmljivači na nogama zbog Vladinog plana. Prijete ustavnom tužbom: 'Zakon nije švedski stol'

Osim Hrvatske udruge obiteljskog smještaja ustavnu tužbu najavljuje i građanska inicijativa Spasimo male iznajmljivače

Katarina Brečić

Katarina Brečić

Više od 15 godina prati politiku. Drži se one - pitam što vas zanima

2.11.2024.
7:06
VOYO logo

Iznajmljivači su na nogama jer država traži da svi koji imaju apartmane u stambenim zgradama moraju prikupiti 80 posto potpisa stanara. I najavljuju ustavne tužbe.

Svakih par koraka u centru Zagreba oznaka da je u zgradi soba ili apartman. Takav smještaj za sebe je odabrala i obitelj iz Argentine koju smo sreli u gradu. "Nalazi se u centru. Našli smo ga u centru grada. I naravno cijena je bila drugi razlog zašto smo se odlučili na apartman", priča nam Hirado Tiani, turist iz Argentine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No država želi pomesti apartmane iz zgrada, upozoravaju iznajmljivači. Jer traže da vlasnici prikupe 80 posto potpisa susjeda da bi im turisti došli u stan. Goran Prskalo, član Glavnog odbora zagrebačkog ogranka Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, poručuje da zakon nije švedski stol: "Zakon mora biti jednak za sve. Da se jednoj vrsti vlasnika nalaže da moraju sakupiti te suglasnosti, dok svima drugima, odvjetničkim uredima, frizerskim salonima ne. Ne vjerujemo da to može proći ocjenu ustavnosti."

Image
'TO JE NEPRAVDA' /

Vlasnici apartmana u panici: Od 2026. veći porezi za sve koji ne budu 'domaćini!'

Image
'TO JE NEPRAVDA' /

Vlasnici apartmana u panici: Od 2026. veći porezi za sve koji ne budu 'domaćini!'

Najavljuju se tužbe

Osim Hrvatske udruge obiteljskog smještaja ustavnu tužbu najavljuje i građanska inicijativa Spasimo male iznajmljivače. Peticijom su prikupili tri tisuće potpisa kada je Vlada najavila da će svi novoregistrirani apartmani morati imati suglasnost suvlasnika. Sada kada su čuli da će to morati i postojeći, još su ljući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemoguće je skupiti 80 posto potpisa, odnosno kvalificiranu većinu za gotovo ništa. A pogotovo je nemoguće uzevši u obzir stanove u vlasništvu države, s nesređenim imovinskim odnosima pa se ne zna tko će potpisati. To je faktički zabrana iznajmljivanja apartmana u stambenim zgradama", govori Vedran Tomić iz građanske inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače.

No ne bune se svi. Stambene zgrade su namijenjen stanovanju, a ne turizmu, poručuju pak u građanskoj inicijativi Stanari zajedno. I traže da se mora prikupiti 100, a ne 80 posto potpisa. Žaklina Jurić iz inicijative Stanari zajedno objašnjava: "Mi razumijemo te turiste koji dolaze u te apartmane, žele se odmoriti, žele se zabaviti. Ali baš zbog toga nije primjereno da se zabavljaju u stambenoj zgradi u kojoj ljudi stanuju, i u kojoj moraju ujutro ići odmorni na posao."

Što kaže Vlada?

Ministar turizma i sporta, Tonči Glavina, u četvratk je predstavljajući zakonske izmjene, na konferenciju za medije stigao s fotografijom jednog stambenog ulaza i brojao kutijice za ključeve kako bi ukazao što se događa po zgradama. Iako je prvotno Vlada govorila da se Zakonom o upravljanju zgradama ta odredba ne može odnositi na već registrirane apartmane, sada tvrde da se prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti može. "Nije to retroaktivno provođenje. Nego ako gledate kroz povijest mi u kontinuitetu mijenjamo pravila i zakone, recimo vezano uz pružanje usluga bilo gdje", objašnjava ministar Glavina.

U Vladi nam danas kažu da su konzultirali ustavnopravne stručnjake koji su im rekli da može ići retroaktivno ako zakonski potez opravdava cilj i predložen je uz razumne mjere. Cilj im je povećanje stambenog fonda, a mjera da će prijelazno razdoblje trajati pet godina. Tko u tom roku ne skupi potrebne potpise, apartman će morati prenamijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo