Krdo jelena u trku Baranjom. Prekrasan je to prizor za turiste, ali ne i za ratare u općini Popovac koji utvrđuju štetu nastalu protekle noći. Tko je počinio štetu, dokazuju tragovi u polju. Usjeve na poljima od gladnih jelena čuvaju na razne načine, ali kažu – ništa ne pomaže.
"Danas sam došao na ideju da postavim ove lampione da žmigaju kroz noć, tamo ćete vidjeti repelente, sumporom sam prskao, tri dana mir, četvrti – zlo", kaže Zvonko Jagarinec iz Popovca.
"Preko noći dolazimo s traktorima, čak hodamo po njivama, on jednostavno kad vas vidi ode, vi odete na jedan kraj njive, on ode na drugi kraj, dođe nazad i gleda vas", dodaje Zvonko Bunić iz Popovca.
Proradile emocije
Zvonko kaže kako je stanje na poljima rasplakalo i njegovu suprugu, a emocije su proradile svima. "Toliko sam jadan da bih rekao mom predsjedniku stranke - gospodine Andreju Plenkoviću, neka odluči hoće li ovdje živjeti ljudi ili životinje", poručuje Jagarinec.
Broj jelena znatno se povećao od kada se Mađarska zbog migranata ogradila žicom, a na kretanje divljači utječe i autocesta kroz Baranju, kao i turističke vinske ceste te biciklističke staze.
Ima li rješenja?
"Činjenica je da su jeleni tu, činjenica je da oni vole i moraju imati hranu i oni do te hrane dolaze najlakše na poljoprivrednim površinama i to je problem", kaže Josip Županić, dopredsjednik Lovačkog saveza Osječko-baranjske županije.
Lovci kažu da odstrijeliti mogu samo broj jelena propisan lovno-gospodarskom osnovom i da je divljač nacionalno bogatstvo, a rješenje problema na državnoj razini vide i u općini Popovac.
"Država bi tu možda mogla naći jedno rješenje da oformi određeni fond sredstava koji bi mogla recimo isplaćivati kao odštetu za poljoprivrednike kojima je šteta nanesena", smatra Zoran Kontak, načelnik Općine Popovac.
A baranjski ratari čekaju rješenje problema i na poljima zbrajaju štete koje ih ostavljaju bez riječi.